Üye Kayıt Üye Giriş

PHP’ye Giriş


PHP’ye Giriş

PHP bir script dilidir. Yani oluşturduğumuz dosyalar düz yazı dosyalarıdır. PHP’ye giriş yapmadan önce eğer HTML bilginiz hiç yoksa, HTML bilen birisine nazaran öğrenmeniz biraz daha zor olacaktır. PHP yazmaya başlamadan önce tavsiyem, HTML’e hakim olmanızdır. Sonrasında HTML kodların arasına rahatlıkla PHP kodları gömebilir ve çalıştırabilirsiniz.

HTML mevzusunu geçtikten sonra, ilk olarak PHP yazım kuralları ile başlayacak olursak; PHP kodlar <?php  ?> etiketleri veya daha kısa haliyle <?   ?> etiketleri* arasına yazılmaktadır.

Şimdi ilk deneme olarak herhangi bir metin editörünü açalım.
 

1 <?PHP
2 echo 'Merhaba Dünya';
3 ?>

Üstteki kodu yazıp, deneme.php olarak kaydedelim. Dosyayı web tarayıcımızda görüntülediğimizde ekranda Merhaba Dünya yazısı çıkacaktır.
Kodu biraz açıklayalım; echo komutu ekrana herhangi bir yazıyı yazdırmak amaçlı kullanılır. Bu komut kullanılırken yazının başına ve sonuna mutlaka tırnak işaretleri konulmalı ve noktalı virgül ile kod sonlandırılmalıdır. PHP’de bütün kodlar mutlaka noktalı virgül ile sonlandırılır. Yukardaki örnek kodumuzda tek tırnak kullanmayı tercih ettik fakat onların yerine çift tırnak kullansaydık da herhangi bir hata ile karşılaşmayacaktır. Tek ve çift tırnak işaretleri arasında bazı farklar vardır. Bu farklara ilerleyen yazılarımızda değineceğiz.

*Eğer PHP 4 veya daha önceki bir versiyonu kullanıyorsanız,<? ?> etiketlerinin çalışabilmesi için PHP kofügürasyon dosyası olan php.ini dosyasında short_open_tag=On olmalıdır. Aksi halde kodlar çalışmayacaktır.

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER