Üye Kayıt Üye Giriş

Corel Draw'da Import Ve Export Nedir?


Corel Draw'da Import Ve Export Nedir?

Corel Draw programında her grafikişleme editöründe olduğu gibi Import ( İçe Aktar ) ve Export( Dışa Aktar) özellikleri bulumaktadır. Bu özellik nerdeyse tüm grafik programı kullanıcılarının her an çok işine yarayan bir özelliktir.

IMPORT ( İçe Aktarma ) Nedir ?

Import işlemi bir dosyayı o anki çalıştığınız dökümanın içerisine çağırmaktan ibarettir. Dosya Açmak ile karıştırılmaması gerekmektedir. Çalışmakta olduğunuz dosyaya daha önceden yapmış olduğunuz bir grafik çalışmasını eklemek için kullanılır. Örneğin Bir katalog çalışması yapıyorsunuz ve başka bir klasörde fimra ile ilgili resimler var ve siz bu resimleri katalog çalışmanızda farklı yerlere koyacaksınız o zaman IMPORT işlemini yapıyorsunuz.

EXPORT ( Dışa Aktarma ) Nedir ?

Export işlemi ise o anki çalıştığınız dosyadaki herhangi bir objeyi, resmi yada dökümanın tamamını başka bir yazılım da kullanmak üzere farklı bir formatta kaydetmeye yarar. Yani o an ki çalışmayı başka bir çalışmada açmak üzere uygun hale getirerek, diğer programların istemiş olduğu formata dönüştürür. Çok kullanışlıdır, özellikle parça parça çalışmalarda çok işe yarar.

Dosyaların IMPORT/EXPORT İşlemleri

File menüsünden IMPORT yada EXPORT seçimi yapıldıktan sonra, karşınıza gelen menüden Filename kısmına dosyanızın adını, Types bölümünde hangi dosya formatında aktarmak istiyorsanız onu seçin. IMPORT işleminde ise karşınıza gelen dosya yöneticisinden herhangi bir dosyayı seçip ( desteklenen ) içe aktarım yapabilirsiniz.

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x