Üye Kayıt Üye Giriş

2013 Yılının En İyi Torrent İstemcileri


2013 Yılının En İyi Torrent İstemcileri

 

BitTorrent dosya paylaşımları yapanlar tarafından gayet iyi bilinen ve 12 yıldır kullanılmakta olan eski bir teknoloji. Dosyaları paylaşma işini de dosya bulma işini de oldukça kolay bir hale getiriyor. Bazıları hala bu işlemin yani torrent kullanmanın yasal olmadığını düşünse de aslında BitTorrent kullanımın da çok sayıda yasal kullanımı bulunuyor.Örnek vermek gerekirse; bir Linux dağıtımını BitTorrent üzerinden indirebilir, Internet Archive’daki milyonlarca dosyaya BitTorrent üzerinden ulaşabilirsiniz.

Burada en büyük sorun web tarayıcılarının çoğunun Torrent dosyalarını varsayılan olarak desteklememeleri olarak karşımıza çıkıyor. Durum böyle olunca kullanıcılar her zaman özel bir Torrent yazılımına ihtiyaç duyuyorlar. İşte 2013 yılının en iyi torrent istemcileri :

1. uTorrent: İhtiyacınız olabilecek tüm standartları destekleyen uTorrent, RSS okuma, patron tuşu gibi ek özelliklere de sahip. Basitliğiyle öne çıkan uTorrent, varsayılan ayarlarlasorunsuz çalışıyor; gelişmiş ayarları sadece onlara ihtiyaç duyduğunuzda görüyorsunuz. Bir torrent dosyasını indirmeye başlamak için genellikle ona tıklamanız yeterli.

2. qBittorrent: uTorrent’e kıyasla açık kaynak kodlu bir alternatif sunmayı amaçlayan qBittorrent, Windows, Linux, Mac ve fazlasında çalışabiliyor. Son derece hafif bir program olan qBittorrent, iyi tasarlanmış kullanıcı arayüzü sayesinde yolunuzu bulmanızı kolaylaştırıyor. Dahili arama motoru ile aradığınızı bulmanız da kolay bir hal alıyor.

3. MediaGet: MediaGet, dahili arama motoruna odaklanan bir BitTorrent istemcisi. İlk başta bir torrent istemcisi olduğunu belli etmeyen MediaGet, indirme işlemine başladıktan sonra size kendini gösteriyor.

4. BitTorrent Free: uTorrent’ten arayüzündeki renkler dışında çok farklı olmayan BitTorrent Free, hafif, hızlı, kullanımı kolay ve işlevsel bir torrent istemcisi.

BitTorrent Free’yi yüklerken size teklif edilen ek yazılımları yüklememeye dikkat edin.

5. Vuze: Vuze, torrent bulup indirmekten daha fazlasını yapmayı amaçlıyor. Vuze ile HD videoları çalabilir, yazılımı iTunes ile entegre edebilirsiniz. Eklentiler yardımıyla Vuze’a planlama araçları ekleyebilir, RSS besleme okuyucuları ve oluşturucularından faydalanabilir, aracı uzaktan yönetebilirsiniz.

6. Opera: Nadiren torrent indiriyorsanız, özel bir torrent programına ihtiyacınız olmayabilir. Opera web tarayıcısı, sahip olduğu torrent işlevi sayesinde torrent dosyalarını aynı normal dosyalar gibi indirebiliyor. Ancak teknik detaylara ve ayarlara ulaşmak isteyen kullanıcılar için Opera yeterli olmayabilir.

7. Transmission-Qt Win: Magnet bağlantı, DHT, şifreleme, UPnP port yönlendirme ve çok daha fazlasını destekleyen Transmission, piyasadaki en hafif Torrent istemcilerinden bir tanesi.

Aracın göze çarpan eksikliği ise geliştiricilerin Linux ve Mac yapılarına odaklanarakstandart bir Windows sürümü oluşturmamış olmaları. Transmission kodu, Transmission-Qt Win adı altında Windows için tekrar oluşturulmuş. Programın Windows arayüzü rakiplerine göre biraz basit, ancak torrent teknolojisine yakınsanız onu kullanırken problem yaşamayacaksınız.

8. TixatiAdware ile yüklü torrent istemcilerinden bıktıysanız, sisteminize hızla ve kolayca yükleyebileceğiniz Tixati’yi deneyebilirsiniz. Yüklerken istenmeyen programlara defalarca “Hayır” demenize gerek yok.

Akıllıca tasarlanmış bir araç olan Tixati, PEX, DHT, RC4 şifreleme, RSS ve Magnet bağlantı desteği sunuyor. Yüksek bir torrent indirme performansına sahip Tixati’yi kullanması hiç de zor değil.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER