Üye Kayıt Üye Giriş

Chrome’a Yakışmayacak Büyük Hata


Chrome’a Yakışmayacak Büyük Hata

 

Severek kullanmakta olduğumuz Google‘ın web tarayıcısı Chrome‘da bazılarının “açık” olarak değerlendirdiği bu “işlevi” yeniden gözden geçirmesi kesinlikle gerekiyor. Çünkü sizden sonra bilgisayarınıza oturmuş olan herhangi bir kişinin parolalarınızı öğrenmesi işten bile değil.

Web sitelerine girdiğiniz ve tarayıcınıza hatırlamasını söylediğiniz parolaları Chrome düz metin olarak saklıyor. Kötü olan taraf ise bu parolaların bilgisayarınızın başına oturan herhangi bir kişi tarafından rahatça görüntülenebilir olması. Parolaları görüntülemek için Ayarlar > Gelişmiş ayarları göster > Kayıtlı parolaları yönet > parolayı göster yolunu izlemek yeterli oluyor.

aslında benzer bir işlev Firefox içinde de yer alıyor. Ama Firefox tüm parolalarınızı bir ana parola ile koruma altına alıyor.

Google, Guardian‘a yaptığı açıklamada bu işlevi kilit altına alma gibi bir planının olmadığını belli ediyor. Buradan da şu sonuç çıkıyor: Bilgisayarımızı kullanan herhangi bir kişinin hassas parolalarımızı elde etmesi 1 dakika bile sürmeyebilir. Chrome ve Firefox, bizlere parolaları bir ana parola ile koruma işlevi sunana kadar bilgisayarımızı kilitlemeden başından ayrılmamamız doğru bir davranış olacak.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER