Üye Kayıt Üye Giriş

Can sıkan Windows sorunlarına çözümler


Can sıkan Windows sorunlarına çözümler

 

32 bit mi, yoksa 64 bit Windows 7′yi kullanmalı?

Bu tamamen sizin bilgisayarınızın sistemine bağlı. Eğer 4 GB’dan fazla RAM’iniz varsa, 64 bit sürümü kullanmalısınız. Eğer RAM daha az ise, 32 bitlik sürüm hala daha iyi bir seçim. Çünkü bilgisayarınızda Windows 7 64 bit’i desteklemeyen programlar ve eski donanımlara ait eski sürücüler varsa uyumluluk sorunu çıkabilir. Windows 7 Upgrade Advisor size PC’nizin Windows 7′yi çalıştırıp çalıştıramayacağını ve hangi sürümleri desteklediğini söylüyor.

Tüm programlarım Windows 7′de çalışır mı?

Şu an itibariyle programların çoğu Windows 7′de çalışıyor, bazı istisnalar olsa da Microsoft bu durum için bir uyumluluk modu eklemiş. Bir programın sağ tıklayıp özelliklerine girerek uyumluluk modu olarak eski bir Windows sürümünü seçebilirsiniz. Tüm sorunları çözmesede yardımcı olam bir özellik. Uyumluluğu test etmek isteyenler Windows 7 Upgrade Advisor’u kullanabilir.

Windows 7′de tüm donanımım düzgün çalışacak mı?

Yazılımlar için olduğu gibi, donanımların da birçoğu Windows 7′de sorunsuzca çalışıyor. Fakat bazı eski parçalar yeni sürücülerinin olmaması sebebiyle sorun çıkarabilir. 64 bit sürüm bu duruma çözüm olmuyor, aksine uyumluluk sorunlarını arttırıyor. Windows 7 Upgrade Advisor’u kullanarak uyumluluğu test edebilir veya Windows 7 uyumluluk listesine bakabilirsiniz.

Windows 7′in minimum sistem gereksinimleri nasıl?

Windows 7′yi çalıştırmak için en az 1 GHZ işlemciye, 1 GB RAM’e, 32 bit sürüm için 16 GB sabit disk alanına, 64 bit için ise 20 GB hard disk alanına ihtiyacınız var. Kullanmak istediğiniz programlar için ise onların sistem gereksinimlerine ayrıca bakmalısınız.

Eski bilgisayarımdaki verileri nasıl transfer edebilirim?

Bunun için Windows’un beraberinde gelen Windows Easy Transfer’i kullanabilirsiniz.

DVD sürücüm olmadan Windows 7′yi nasıl yükleyebilirim?

Windows 7′nin klasik kurulumu hala bir DVD’den yükleniyor. Fakat, bu yöntem Ultrabook’lar gibi optik bir sürücüsü olmayan aletlerde işe yaramıyor. Böyle durumlarda Windows 7 USB / DVD Download Tool’u kullanabilirsiniz. Bu ufak program Windows yükleme dosyalarını bir USB belleğe kopyalıyor.

Windows 7′yi silebilir miyim?

Windows 7′yi silmek için kendi içinde bir fonksiyon olmadığı için normal bir programı siler gibi silemiyorsunuz. Windows’u yükselttiğinizde ise eski Windows klasörü “Windows.old” isimli bir klasöre taşınıyor. Bu sayede Windows’u Windows DVD’si ile başlatarak eski sürümünüzü geri getirebiliyorsunuz.

Tek bir Windows anahtarı ile kaç tane Windows 7′yi aktifleştirebilirim?

Tek bir Windows anahtarı ile birden fazla Windows yükleyebilirsiniz, fakat etkinleştiremezsiniz. Ne kadar Windows yüklemek istiyorsanız, o kadar Windows anahtarı satın almalısınız.

Neden Windows anahtarım akfitleştirme için geçersiz?

Bu hata mesajının bir çok sebebi olabilir. Öncelikli olarak anahtarı doğru girip girmediğinizi kontrol edin. İkinci olarak ise yüklerken seçtiğiniz sürüm, anahtarınızla uyumlu olmayabilir.

Windows’u aktifleştirirken karşılaşılan 0xC004F061 hatasının anlamı nedir?

Bu hata, tam bir sürüm anahtarı yerine, yükseltme anahtarı kullandığınız anlamına geliyor. Yükseltmek için bilgisayarınızda en azından bir XP veya Vista’nın yüklü bulunması gerekiyor.

Windows 7′yi aktifleştirmeden kullanabilir miyim?

Windows 7 bir anahtar girmeden yükleniyor ve size 30 günlük bir deneme süreci sunuyor. Bu süre içerisinde Windows’unuzu etkinleştirmeniz gerekiyor.

IE 9 neden sürekli çakılıyor?

IE’nin kilitlenmesine sebep olan problemlerin hepsini çözmek için kesin bir çözüm yolu yok. Fakat, sebebi genellikle şu iki şey: kararlı olmayan eklentiler ve grafik işlemcisi kullanan web sayfaları. Araçlardan eklentileri devre dışı bırakabilir, bu da işe yaramaz ise grafik işlemcisi yerine yazılımsal işleme seçeneğini seçmeyi deneyebilirsiniz.

IE’nin ayarlarını nasıl sıfırlayabilirim?

Araçlar, İnternet Ayarları menüsünden “Gelişmiş” sekmesinde sıfırlama seçeneğini bulabilirsiniz.

Bir Ev Grubu’na nasıl katılabilirim?

Windows 7′de bir Ev Grubu’na katılmak çok basit: Başlat menüsündeki arama çubuğuna “ev grubu” yazın ve sonuca tıklayın. Buradan zaten mevcut olan gruplara “Şimdi katıl”a tıklayarak katılabilirsiniz.

Bilgisayarıma virüs bulaşıp bulaşmadığını nasıl anlayabilirim?

Virüsleri ve diğer zararlıları bulabilmek için, bir virüs tarayıcısına ihtiyacınız var. Bir virüs programı bilgisayarınızda virüs bulduğunda veya virüs bilgisayarınıza zarar vermeye çalıştığında alarm verir. İyi virüs programları: Microsoft Security Essentials,Avast Free Anti Virus or Avira Free Antivirus.

Outlook Express ile Windows Mail’i nereden bulabilirim?

Windows XP’yi bilen Windows 7′de de yolunu bulabilir. Fakat Outlook Express ve Windows Mail gibi bazı eski programların yokluğunu hissedebilirsiniz. Fakat bunun yerine Windows Live Mail’iniz var.
Şimdi indirin: Windows Live MailWindows 7 neden sık sık kendi kendine yeniden başlıyor?

Bunun birkaç sebebi olabilir, fakat çoğunlukla kötü sürücülerin sebep olduğu hatalardan kaynaklandığını söyleyebiliriz. Windows 7 yeniden başlayarak sistemin zarar görmesini engellemeye çalışıyor. Bu hatalar çoğaldığında, Windows sık sık yeniden başlar hale geliyor.
Bunu kapatmak için Denetim Masası’ndaki Sistem altında bulunan gelişmiş ayarlardan otomatik yeniden başlatmayı kapamalısınız.Windows 7 anahtarımı nasıl tekrar bulabilirim?

Windows 7′yi yeniden yüklemek isteyip anahtarı mı bulamıyor sunuz? Sorun değil, zaten yüklü olan bir Windows’ki anahtarınızı öğrenebilirziniz. Fakat ProduKey gibi bir programa ihtiyacınız olacak.
Şimdi indirin: ProduKeyWindows 7 ilk haliyle güvenilir mi?

 

Windows 7, şimdiye kadarki en güvenli Windows. Fakat yine de koruması mükemmel değil. Eğer daha iyi bir koruma istiyorsanız, ücretsiz bir anti-virüs programı yükleyebilirsiniz.
Şimdi indirin: Microsoft Security EssentialsKullanıcı Hesabı Denetimi nasıl kapatılır?

 

Windows XP’den Windows 7′ye geçtiğinizde, ilk olarak sizden sürekli program çalıştırırken onay isteyen Kullanıcı Hesabı Denetyimi’ne alışmanız gerek. Bu sistemin ayarlarını olduğu gibi bırakmanızı tavsiye ederiz, fakat yinede kapamak isteyenler, başlat menüzü çubuğuna “Kullanıcı Hesabı Denetimi” yazarak buradan kapatabilirler.

Windows 7 ne sıklıkla güncellemeleri kontrol ediyor, ve bu nasıl ayarlanıyor?

Windows Update’i açarsanız, Windows 22 saatte bir güncellemeleri kontrol ediyor. Bunu değitirmek için Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ne girip HKLM Software Policies Microsoft Windows WindowsUpdate AU anahtarındaki değerleri değiştirmelisiniz.

Windows Gezgini’nde neden bazı dosyaları bulamıyorum?

Windows Gezgini normal ayarlarındayken tüm dosyaları göstermiyor. Gizli dosyaları görebilmek için Araçlar, Klasör Seçeneklerinden Görünüm tabına gelerek “Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster” seçeneğini seçmelisiniz.

Videolar görüntülenemiyor mu?

PC’nizde havalı bir video var, fakat Windows 7 bunu düzgün bir şekilde çalmayı red mi ediyor? Bu çoğunlukla codec eksikliğinden kaynaklanan, codec paketleri indirerek çözebileceğiniz bir sorun.
Şimdi indirin: Windows 7 Codec’leriSSD’de Windows 7′yi çalıştırmak

SSD’ye geçmeyi mi planlıyorsunuz? Windows 7 bunun için çok iyi optimize edilmiş bir işletim sistemi. Eğer var olan bir yüklemeyi SSD’ye geçirmek istiyorsanız, SSD Migration Kit’i kullanabilirsiniz.
Şimdi indirin: O & O SSD Migration KitNeden Windows USB aygıtlarını tanımıyor?

USB aygıtı üreticileri tüm durumlar için uygun aletler yapmaya çalışıyorlar fakat yine de Windows 7 ile uyumluluk sorunları çıkabiliyor.

Windows’u nasıl Güvenlü Mod’da açabilirim?

Eğer Windows’unuzda bir sorun varsa, güvenli modda açmak sorunu çözmenizde kolaylık sağlayabilir. Bilgisayarınız açılırken [F8] tuşunda basılı tutarak, açılan menüden güvenli modu seçebilirsiniz.

Windows hata kodlarının anlamı ne?

Sadece bilgisayar guruları hiçbir yardım almadan bu karmaşık hata kodlarını çözebilirler. Ya da siz 646 hatasının ve 0x0000007B mavi ekran hatasının anlamlarını biliyor musunuz? Bilmiyorsanız, Windows Error Lookup Tool sizin için tercüme edebilir

Şimdi indirin: Windows Error Lookup ToolNeden Windows dosyaları kopyalarken bu kadar yavaş?

Windows 7 güzel ve hızlı bir işletim sistemi, fakat dosyaları kopyalarken hantallaştığını mı düşünüyorsunuz? Özellikle de büyük dosyalarda. Eğer durum buysa TeraCopy’e bir göz atın.
Şimdi indir: TeraCopyAero arayüzünü neden kullanamıyorum?

Windows 7′nin Aero arayüzü güzel ve kullanışlı, fakat onu kullanabilmek için belirli donanım gereksinimlerini yerine getirmeniz gereklidir (en az 128 MB RAM’e sahip pixel shader 2.0 destekli bir ekran kartı, WDDM destekli sürücüler). Ayrıca Windows Starter Edition, Aero arayüzünü desteklememektedir.Kullandığınız Windows’un “korsan” olduğunun algılanması durumunda da Aero arayüzü devre dışı kalabilir.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER