Üye Kayıt Üye Giriş

Windows 7′nin Gezgini’ni geliştirin


Windows 7′nin Gezgini’ni geliştirin

Windows’ta klasörler arasında dolaşıp dosyaları bulmamıza, onları taşıyıp silmemize izin veren
 

Windows Gezgini“, işletim  sisteminin son sürümlerinde eski hantallığını ve kullanışsızlığını üzerinden attı. Ancak Windows Gezgini’nin yine de bazı eksikleri yok değil.

İşte Windows 7′de Windows Gezgini’nizi hızlandıracak bazı ince ayar ve ipuçları; fazlası:

Küçük resim görünümünü kapatın

Küçük Resim Önizleme işlevini etkinleştirdiğinizde, dosyaların simgeleri içeriklerine göre gösterilir. Örneğin bir jpg dosyasının simgesi, sabit bir jpg simgesi yerine dosyanın içeriğini gösterecektir.

Bu küçük resimleri oluşturmak belirli bir miktarda işlemci gücü ve diskten okumayı gerektirir. Eğer bu işlemin gezintinizi yavaşlattığını düşünüyorsanız, onu devre dışı bırakabilirsiniz. Bunun için Bilgisayarım > Düzenle > Klasör ve Arama Seçenekleri > Görünüm yolunu izleyin ve “Simgeleri her zaman göster, küçük resimleri hiç gösterme” seçeneğini etkinleştirin.

Yeni sütun ekleyin veya sütunları kaldırın

Windows Gezgini’nde Ayrıntılı görünüm modunda genellikle Dosya Adı, Dosya Türü, Değiştirme Tarihi gibi sütunlar görürsünüz. Peki, bu görünümü sayısız sütunla kişiselleştirebileceğinizi biliyor muydunuz?

Öncelikle menü çubuğundan Görünüm’e tıklayıp “Ayrıntılı görünüm“e geçmeniz gerekiyor. Yeni sütunlar eklemek için menü çubuğundan Görünüm’e tıklayın ve alt taraftaki “Ayrıntıları seç…” seçeneğine tıklayın. Şimdi görünmesini istediğiniz sütunları seçin ve Tamam’a tıklayın.

Clover 2

Web tarayıcılarındaki sekmeli görünüme alıştıysanız, aynı işlevi ücretsiz bir araç olan Clover 2 ile Windows Gezgini’ne ekleyebilirsiniz. Bu sayede tek bir pencerede birden fazla klasöre göz atabilir, ekran alanından tasarruf edebilirsiniz.

BetterExplorer

Windows 8′in Windows Gezgini’ndeki işlevlerden bazılarını Windows 7′de de kullanmak istiyorsanız, BetterExplorer tam size göre. BetterExplorer, Ribbon arayüzü, sekmeli gezinti, gelişmiş arama gibi işlevlerle Windows Gezgini’ni geliştiriyor.

FileMind

FileMind, size dosyalarınız arasında dolaşmak için yeni bir yol sunmayı amaçlıyor. “Çalıştırma çubuğu” adını alan adres çubuğu, size açmak istediğiniz şeyi hemen buluyor. Çeşitli filtreler ile spesifik aramalar yapmanız da mümkün.

FileMind’i kullanmaya biraz alıştıktan sonra dosyalarınızı hiç olmadığı kadar kolay bulabileceksiniz.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER