Üye Kayıt Üye Giriş

Windows : 9 Can Sıkan Sorun


Windows : 9 Can Sıkan Sorun


Windows ne kadar da rakipleri ortaya çıksa da en fazla tercih edilen işletim sistemi. Kullanımı ve ara birimi kolay. Herkes onu kullanıyor, kullanabiliyor. Tabii ki problemleri de olmuyor değil. Özelleştirilebilir olması artısı olması yanında bazen o özelleştirmeleri de bulmak problem olabiliyor. Birimizin istediğini diğerimiz istemeyebiliyor.  Windows’ta hemen şimdi bazılarımızın istemediğinden dolayı iptal edebileceği 9 özellik :

Silme onay kutusu: Windows 7, dosyaları silmek istediğinizde sizden onay istiyor. Sildiğiniz dosyaları Geri Dönüşüm Kutusu‘ndan geri getirebilirsiniz, dolayısıyla bu onay kutucuğunu görmek istemiyorsanız, şunu yapın. Masaüstünüzdeki Geri Dönüşüm Kutusu’na sağ tıklayın ve “Silme iletişim kutusunu göster” kutucuğunun işaretini kaldırın.

Caps Lock: Klavyenizdeki Caps Lock düğmesini yanlışlıkla basmak dışında hiç kullanmıyorsanız,bu .reg dosyasını açıp çift tıklayarak devre dışı bırakabilirsiniz.

Görev çubuğuna birkaç kez tıklamak: Aynı programa ait birkaç program açtığınızda, görev çubuğundan ona ulaşmak için birden fazla kez tıklamanız gerekecektir. Son açtığınız pencerenin otomatik olarak gelmesi için şu kayıt defteri anahtarını açın:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced

Yeni bir DWORD değeri oluşturun ve adını LastActiveClick olarak ayarlayın. Yeni değere çift tıklayın, değer verisi olarak 1 yazın. Değişikliği uygulamak için kullanıcı oturumunuzu kapatıp açın.

Windows Update kutuları: Windows 7 otomatik güncellemeleri yükledikten sonra her 4 saatte bir sisteminizi yeniden başlatmak istiyor. Bunun üstesinden gelecek çözümlerden bir tanesi, Windows Update panelini açarak Ayarları değiştir’e tıklamak ve “Güncellemeleri indir ama ne zaman yükleyeceğimi ben seçeyim” öğesini seçmek.

Windows sesleri: Windows’un çeşitli eylemler için çıkardığı sesler sizi rahatsız ediyorsa onları ses simgesine sağ tıklayıpSes efekti‘ne tıklayarak, ardından Ses Düzeni altından Ses Yok’u seçerek kapatabilirsiniz.

İşlem merkezi mesajları: İşlem merkezi her ne kadar önemli bir işlev olsa da, bazen gereksiz yere karşınıza çıkıp canınızı sıkabiliyor. Bu mesajları kapatmak için sağ alttaki bayrak simgesine tıklayın ve İşlem Merkezini Aç‘a tıklayın. Sağ sütundan İşlem Merkezi ayarlarını değiştir’e tıklayın. Burada hangi durumlarla ilgili mesaj alacağınızı seçebilirsiniz.

Aero Shake: Aero Shake, pencereleri sallayarak diğer pencereleri küçültmenize izin veriyor. Ancak bu işlevi yanlışlıkla etkinleştiriyorsanız, canınızı sıkabilir. Aero Shake’i bir kayıt defteri değişikliğiyle kapatabilirsiniz. Bunun için Disable_Aero_Shake.reg dosyasını çalıştırmanız yeterli.

Yapışkan tuşlar: Bazılarımız için faydalı bir işlev olsa da çoğumuz, yapışkan tuşları yanlışlıkla etkinleştiriyoruz (Shift’e 5 kere basarak). Kapatmak için şimdi Shift’e beş kez basın, ekrana gelen kutucuktaki “Klavye kısayolunu devre dışı bırakmak için…” bağlantısına tıklayın. Açılan pencerede “SHIFT tuşuna beş kez basıldığında Yapışkan Tuşları etkinleştir.” kutucuğunun işaretini kaldırın ve Tamam’a tıklayın.

Filtre tuşları: Benzer şekilde sağ Shift tuşunu 8 saniye basılı tuttuğunuzda Filtre Tuşları penceresi ekrana gelir. Filtre tuşlarını da aynı yapışkan tuşları kapattığınız gibi devre dışı bırakabilirsiniz.

Karışık işlev menüleri: Programların sağ tuş menülerinize ekledikleri öğeler, onların zaman içinde uzamasına neden olabiliyor. İşlev menülerinizi temizlemek için ilgili programları kaldırabilir veya herhangi bir program kaldırmadan CCleaner gibi bir araçla menü öğelerini düzenleyebilirsiniz.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER