Üye Kayıt Üye Giriş

Windows 8 : Eski Programları Çalıştırmak


Windows 8 : Eski Programları ÇalıştırmakEski programları ve oyunları Windows 8′de sorunsuz olarak nasıl çalıştırabilirsiniz?
Windows’un en güçlü olduğu yönlerden bir tanesi, uygulamalar için sunduğu geriye yönelik destek. Örneğin Windows 7′de çalıştırdığınız bir programı genellikle Windows 8′de de sorunsuz olarak çalıştırabiliyorsunuz. Ancak Windows XP, Windows 98 veya DOS için tasarlanmış eski bir oyunu veya yazılımı kutusundan çıktığı haliyle Windows 7 veya 8′de çalıştıramayabilirsiniz.

Böyle bir durumda Google’da oyunun veya yazılımın ismine “Windows 8” dizisini ekleyerek arama yapabilir, konu hakkında farklı kullanıcıların deneyimlerini okuyabilir, yardım alabilirsiniz. Bu yazımızda ise her tür yazılıma uygulayabileceğiniz genel ipuçlarını sizlerle paylaşacağız.

Yükseltmeden önce

Windows 8′e geçemden önce Microsoft’un sunduğu Windows 8 Upgrade Assistant aracını çalıştırarak bilgisayarınızdaki uyumsuz yazılım ve donanımları listeleyebilirsiniz. Araç, çalışmayacak olan tüm programları bulmasa da size faydalı bilgiler sunabiliyor.

Buna ek olarak Microsoft’un Compability Center web sitesi, hangi yazılım ve oyunların Windows 8′i desteklediğini bulmanızda işinize yarayabilir.

Yazılımlarınızı güncelleyin

Yazılımınız Windows 8′de çalışmıyorsa, önce onu en son sürümüne güncellemeniz ve sunulan tüm yamalarını yüklemeniz gerekiyor. Örneğin eski bir oyun, kutudan çıktığı haliyle Windows 8′de çalışmayabilir. Ancak oyunun geliştiricisi bunu onarmak üzere bir yama yayınlamışsa, bu yamayı yükleyerek sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Oyunla ilgili yazılımları güncellemeyi de deneyebilirsiniz. Bunun yanında yazılımınızın kullandığı eski kitaplıkları yüklemeniz de gerekebilir. Örneğin Windows 8, .NET Framework’ün sadece 4.5 sürümünü içeriyor. .NET Framework ile ilgili bir hata alıyorsanız, denetim masasını açmalı ve .NET Framework 3.5 paketini yüklemelisiniz.

Yönetici olarak çalıştırın

Windows 8′de sorun çıkaran bir programın düzgün çalışabilmesi için bazen onu yönetici izinleriyle çalıştırmanız gerekebilir. Herhangi bir programı yönetici modunda çalıştırmak için programın kısayoluna sağ tıklayın ve “Yönetici olarak çalıştır“a tıklayın.

Uyumluluk modunu etkinleştirin

Windows 8′deki uyumluluk ayarlarını değiştirerek eski yazılımınızı çalıştırmanız mümkün olabilir. Sorun yaşadığınız programa sağ tıklayın, Özellikler’e, ardından Uyumluluk sekmesine tıklayın.

Bu ekran üzerinden isterseniz “Uyumluluk sorun gidericisini” çalıştırabilir, veya Uyumluluk modu altından eski bir işletim sistemi seçebilirsiniz. Bu ayarları değiştirerek önceki Windows’larda çalışan, ancak sahip Windows 8′de çalışmayan yazılımınızı tekrar çalışır hale getirmeniz mümkün olabilir.

DOSBox kullanın

Windows’ta çalıştıramadığınız yazılım, eski bir DOS oyunuysa onu DOSBox içerisinde çalıştırabilirsiniz. Ücretsiz bir uygulama olan DOSBox, pencere içerisinde eksiksiz bir DOS ortamı çalıştırıyor. DOSBox, Windows’taki komut satırından DOS’a çok daha uyumlu olduğundan eski oyunları çalıştırmakta tek ihtiyacınız olan, genellikle işlemci gücü.

Sanal makine kullanın

Sanal makineler, mevcut Windows kurulumunuz içerisinde eski bir Windows çalıştırmanıza izin verirler. Örneğin Windows 7′li bilgisayarınızda, pencere içerisinde tam bir Windows 98 çalıştırabilirsiniz. Ancak sanal makineler, gerçek anlamda sisteminizde yüklü işletim sistemi kadar hızlı çalışmadığından oyunlar için ideal değildir. Eski oyunlar sanal makineniz içinde çalışacak olsa da etkileyici bir 3D performansı elde edemeyebilirsiniz.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER