Üye Kayıt Üye Giriş

Windows’ta Eski Cihaz Sürücülerinden Kurtulma


Windows’ta Eski Cihaz Sürücülerinden Kurtulma

Windows’ta Eski Cihaz Sürücülerinden Kurtulma
Sisteme bağladığınız yeni cihazları tanıtırsınız ama eski cihazların sürücüleri hala sistemde durur. İşte o eski sürücülerden format atmadan kurtulmak ve performans artışı sağlamanın yolu.


windows-ta-eski-cihaz-suruculerinden-kurtulmaYeni yazıcınız, tarayıcınız ya da akıllı telefonunuzun bilgisayara kurulumunda hep sorun yaşıyorsunuz. Üretici firmanın web sitesinden yardım almaya kalktığınızda ise karşınıza sadece cihazınızdan eski sürümün sürücülerini kaldırın tavsiyesi geliyor. Oysa bu sürümleri sisteminizde bulamıyorsunuz. Aygıt yöneticisinden eski yazıcınızın sürücüsünü kaldırmak için, yazıcıyı bilgisayarınıza bağlamak zorundasınız oysa yazıcınız çöpe gideli hayli zaman oldu. Dolayısıyla görülmeyen cihazları gizlemeniz gerekiyor. XP işletim sisteminde bunu yapmak için klavyeden [Windows] ve [Pause] tuşuna basmanız gerekiyor. Karşınıza gelen pencereden “Sistem Özellikleri”ne tıklayın ve “Gelişmiş”ten “Ortam değişkenleri” butonuna basın. “Sistem değişkenleri” kutusunun altındaki “Yeni…”ye basın ve “Değişken adı” kısmına “”devmgr_show_nonpresent_Device”, “Değişken değeri” kısmına da “1″ yazın. Yaptığınız bu değişiklikleri ve diğer pencereleri “Tamam”a tıklayarak kapatın. Bilgisayarınızı yeniden başlatın. Aygıt yöneticisini açtıktan sonra “Görünüm”den gizlenmiş cihazları gösterme seçeneğini etkinleştirin.

Artık sisteminizdeki bağlı olmayan ama uykuda olan tüm sürücüleri görebileceksiniz.

Windows 7 ve 8 sürümlerinde de aynı işlemleri uygulayabilirsiniz. Buradaki tek fark Denetim Masası’ndaki “Sistem” penceresinde, ilaveten “Gelişmiş sistem ayarları” bağlantısına tıklamak. Diğer tüm prosedür, yukarıda XP işletim sistemi için anlattığımız adımlarla aynı yürütülüyor.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER