Üye Kayıt Üye Giriş

Windows 8 İçin 8 İpucu


Windows 8 İçin 8 İpucu


Windows 8 farklı olduğu kadar kolay kullanıma sahip bir işletim sistemi. İşte faydalanabileceğiniz 8 Windows 8 ipucu.

İpucu 1: Masaüstüne hızlı geçiş

Başlangıçta bilgisayar açıldığında masaüstü kutucuğu sol en alttadır. Bu kutucuğu sol en üste taşırsanız artık başlangıç ekranından masaüstüne gitme işlemi için sadece enter’a basmanız yeterli:

İpucu 2: Başlangıçta açılan programları düzenlemek

Bilgisayarınız belli bir zaman kullandıktan sonra açılışta yavaşlamaya başlar. Bunun nedeni kurduğunuz programların bazılarının başlangıçta açılmasıdır. Bunu siz göremezsiniz, arka planda birçok program bilgisayarınız başlarken başlatılır. Başlangıçta hangi programların başlatılacağını nasıl seçeceğim diyorsanız Görev Yöneticisi’nde Başlangıç sekmesine tıklayın ve oradan hangilerinin başlatılacağını hangilerinin devre dışı bırakılacağını seçin:

İpucu 3: Program kaldırmak artık çok kolay

Tek yapmanız gereken başlangıç ekranına gidip kaldırmak istediğiniz programın canlı kutucuğunu bulmak ve üzerine sağ tıklamak. Şu ekran geldiğinde ise ister Kaldır’a basıp kaldırın, isterseniz diğer seçeneklerden uygulamak istediğiniz birini seçin:

İpucu 4: Uygulamaların diskte kapladığı alan

Eğer bir uygulamanın diskinizde ne kadar alan kapladığını öğrenmek istiyorsanız; Bilgisayar ayarları > Genel > Uygulama boyutlarını görüntüle seçeneğini tıklayın:

İpucu 5: Geri dönüşüm kutusu silme onayı

Windows 8 işletim sisteminde bir dosya veya başka bir şeyi sildiğinizde default olarak silme onay kutusu gelmiyor. Bunu tekrar görünür hale getirmek için, çöp kutusuna sağ tıklayın ve özelliklere girin. Orada “silme onay iletişim kutusunu göster” seçeneğine tik koyun:

İpucu 6: Kilit ekranına uygulama eklemek

Bunun için Kişisel bilgisayar ayarları > Kişiselleştirme > Kilit Ekranı altında ilgili seçenekleri bulabilirsiniz:

İpucu 7: Uygulamaları kapatmak


Arka planda açık olan uygulamayı ekranın sol üst köşesine gidip önizleme açıldıktan sonra sağ tıklayıp Kapat seçeneğine tıklayarak kapatabilirsiniz. Hali hazırda açık olan uygulamayı ise ekranın üstünden tutup aşağıya doğru sürüklemeniz yeterlidir.

İpucu 8: Bilgisayarınızı kolay kapatmak

Bilgisayarınızı kapatmak isterseniz windows 8′de charms çubuğunu kullanmanız gerekiyor. Hayır ben daha basit bir yol istiyorum diyorsanız önceki Windows sürümlerindeki gibi Alt+F4 tuşlarına basıp kapatma seçeneklerini görebilirsiniz.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER