Üye Kayıt Üye Giriş

Bilinmeyen Cihaz Sürücülerini Bulma


Bilinmeyen Cihaz Sürücülerini Bulma


Bilgisayarınıza yeni bir cihaz bağladığınızda Windows’un bu cihazı tanımama olasılığı her yeni sürüm ile azalsa da hala böyle bir risk bulunuyor. İşte size tanınmayan donanımın ne olduğunu anlama yolu.

Windows ile çalışırken, bazen yükseltmeler yapmak, bazen işletim sistemini yeniden kurmak gibi işlemler sonucunda, sistemden tanınmayan bazı donanım ve bileşenlerle karşılaşabilirsiniz. Bu araçlar aslında bir USB sürücüsü, CD/DVD sürücüsü, touchpad ya da herhangi başka bir arayüz veya araç olabilir. Ne yazık ki, bu araçlar için doğru sürücüleri yükleyene kadar çalışmasını da sağlayamazsınız. Ancak, Windows’un bile ne olduğunu bilmediği bir aracın kimliğini nasıl tespit edeceksiniz ve sürücüsünü nasıl bulacaksınız? İşte bunun için yapmamız gerekenler.
 


bilinmeyen-cihaz-suruculerini-bulma-1


Windows’un Araç Yöneticisi penceresini açın. “Other Devices/Diğer Araçlar” sekmesi altında, bilinmeyen araçları bulabilirsiniz. Ayrıca bunların sembollerinin üzerinde sarı bir ünlem işareti de göreceksiniz. Windows bu araçları tanımadığı için sürücüsünü yükleyememiş ve çalıştıramamış demektir.

Sarı ünlemlerden kurtuluyoruz!

Bilinmeyen araçlarla karşılaştığınızda panik yapmayın. Aracın üzerine sağ tuşla tıklayıp “Properties/Özellikler” penceresini açın. Penceredeki “Details/ detaylar” sekmesine gelin ve menüden “Hardware ID/Donanım ID” seçeneğini işaretleyin. Artık pencerenin altında, bu aracın kimliğine dair bazı kodlar görünecektir.bilinmeyen-cihaz-suruculerini-bulma-2Bu kodların en üstteki, en uzun olanının üzerine gelin, sağ tuşla menüyü açın ve kodu kopyalayın. Ardından arama motorunuzu (Google veya başkası) açın ve kopyaladığınız kodu arama satırına yapıştırıp aramayı başlatın. Artık Google size bu aracın gerçek kimliğini verecek. Aramanın yanına ayrıca Windows sürümünüzü ve “Driver Download” ifadelerini de yazarsanız, doğrudan bu araç için gerekli olan sürücünün indirme sayfasına bile ulaşabilirsiniz.

Artık tek yapmanız gereken bu sürücüyü indirip bilgisayarınıza kurmak. Ardından Araç Yöneticisi’ni inceleyecek olursanız, sarı ünlemli bilinmeyen aracın artık Windows tarafından tanınan ve çalışan bir araç olduğunu göreceksiniz.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER