Üye Kayıt Üye Giriş

Windows 8 : Kullanıcı Hesabı, Yerel Hesap ve Microsoft Hesabı Nedir?


Windows 8 : Kullanıcı Hesabı, Yerel Hesap ve Microsoft Hesabı Nedir?


Windows 8 ile gelen yeniliklerden biri de hesaplardır. Kullanıcı hesabı, bilgisayarınızı açtığınızda kendi ayarlarınız ile bilgisayarınızda çalışmak ve kişiselleştirmek için kullandığımız bilgilerin tamamıdır. Örnek vermek gerekirse kullanıcı hesabınız ile ulaşabileceğiniz dosyaları ve klasörleri, bilgisayarınızda yapacağınız değişiklikleri ve masaüstü arka planı veya ekran koruyucu gibi kişisel tercihlerinizi belirleyebilirsiniz.


Windows-8-Kullanıcı-Hesabı-Yerel-Hesap-ve-Microsoft-Hesabı-Nedir


Eğer çalıştığınız bilgisayar üzerinde başka kişilerde dosyalarını tutup bir takım işlerini gerçekleştiriyorsa, kendi dosya ve ayarlarınızın herkes tarafından görülmesini istemezsiniz. Bu durumdan kurtulmanın yolu her kişi için ayrı bir kullanıcı hesabı oluşurtmaktır ve her birine farklı bir kullanıcı adı ve parola atamaktır.

Kullanıcı hesabı Türleri nedir?
Windows 8‘de kullanıcı hesapları 2 türe ayrılmıştır. Türüne göre hesaplarda Microsoft hesabı veya Yerel hesap, yetkilerine göre hesaplarda ise Yönetici, Standart ve Misafir hesapları yer almaktadır. Bu hesaplar birbirinden bağımısız değildir yani bir hesap hem Microsoft hesabı hem yerel hesap olabilir.

I-Tür’e göre kullanıcı hesapları
Microsoft hesabı
Windows 8‘den önceki Windows sürümlerinde sadece Yerel hesaplar vardı. Ancak Windows 8 ile beraber 2. bir seçenek olan Microsoft hesabı seçeneği sunulmaya başlandı.

Microsoft hesabı, Windows oturumunu açarken kullandığınız e-posta adresi ve paroladır. Herhangi bir e-posta adresini kullanabilirsiniz ancak arkadaşlarınızla iletişim kurmak ve sık kullanılan web sitelerinde oturum açmak için kullandığınız e-posta adresini seçmeniz idealdir. Bilgisayarınızda bir Microsoft hesabıyla oturum açtığınızda, bilgisayarınızı önemsediğiniz kişilere, dosyalara ve aygıtlara bağlarsınız.

Microsoft hesabıyla oturum açtığınızda, bilgisayarınız buluta bağlanır ve:

Arkadaşlarınızın Hotmail, Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi yerlerdeki kişi bilgileri ve durumu otomatik olarak güncelleştirilir.
SkyDrive, Facebook ve Flickr gibi yerlerden fotoğraf, belge ve diğer dosyaları alabilir ve paylaşabilirsiniz.
Temalarınız, dil tercihleriniz, tarayıcı sık kullanılanları ve birçok uygulama dahil olmak üzere kişisel ayarlarınız tüm Windows 8 ve Windows RT bilgisayarlarına eşitlenir.
Windows Mağazası‘nda uygulamalar edinebilir ve bunları beş (5) Windows 8 ve Windows RTbilgisayarında kullanabilirsiniz. (Bazı uygulamalar için belirli donanım yapılandırmaları gerekir.)
1.2- Yerel hesap

Yerel hesap, yalnızca bir bilgisayara erişim sağlayan bir hesaptır. Yerel hesap oluşturursanız, kullandığınız her bilgisayar için ayrı bir hesap oluşturmanız gerekecektir. Ayarlarınız, kullandığınız Windows 8 bilgisayarları arasında eşitlenmez ve bilgisayarınızı buluta bağlamanın faydalarını elde edemezsiniz. Windows Mağazası‘ndan uygulama indirmek isterseniz bir Microsoft hesabınız olmalıdır.

II- Yetkilerine göre kullanıcı hesapları
Yetkilerine göre 3 farklı hesap türü vardır. Her tür size bilgisayar üzerinde farklı bir denetim düzeyi sunar:

2.1-Standart hesaplar günlük kullanım içindir. Bilgisayarınızı ilk kullanmaya başladığınızda büyük olasılıkla bu tür bir hesap oluşturmuşsunuzdur.

2.2-Yönetici hesapları bilgisayar üzerinde en fazla denetimi sağlar. Bilgisayarınızı korumak için (diğer kişilerin istemediğiniz değişiklikler yapmasını önlemek için) yönetici hesaplarının dikkatle kullanılması gerekir. Bilgisayarınızda diğer kişiler için hesap ayarlıyorsanız, yönetici hesabı kullanmanız gerekir.

2.3-Konuk hesapları bilgisayarı geçici olarak kullanan kişiler için uygundur. Bilgisayarınızın konuk hesabınıDenetim Masası‘nda açabilirsiniz.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER