Üye Kayıt Üye Giriş

OneNote Hakkında Bilinmeyenler


OneNote Hakkında Bilinmeyenler


Microsoft Office 2010 sürümünden beri paket içerisinde yer alan OneNote pek çok kişi tarafından bilinmiyor. İşte Office paketinde içerisinde yer alan ve en az kullandığınız diğer Office programları kadar işlevsel olan OneNote hakkında bilinmeyenler:

1. OneNote Office’inizin içinde gelir.

Dünyada 1 MİLYARDAN fazla Microsoft Office kullanıcısı var. Bu oldukça büyük bir rakam! OneNote Office 2010 sürümünden beri Office ile birlikte geliyor. Yani bu yazıyı okuyan ve Windows PC’sinde Office kullanan herkeste OneNote’un yüklü olduğunu varsayabiliriz. Başlangıç menünüzü (Windows 8’de Başlangıç ekranınızı) kontrol edip OneNote 2013’ü bulabilirsinizonenote-hakkinda-bilinmeyenler2. OneNote ile birden daha fazla not alabilirsiniz.

OneNote ismini kaç tane not alabildiğinizden değil “tüm notlarınız için tek bir yer” olmasından alıyor. Depolama alanınıza bağlı olarak OneNote’ta alabileceğiniz notların bir sınırı yok. Eğer notlarınızı size 7 GB bulut depolama alanı sağlayan SkyDrive’da saklayacak kadar bilinçli bir kullanıcıysanız bu tonlarca not alabilirsiniz demek oluyor. Bu alan da sizin için yeterli değilse uygun bir ücretle 200 GB ek depolama alanı satın alabilirsiniz.

3. OneNote ile okuma, yazma ve matematik işlemleri yapabilirsiniz.

Okuma: OneNote 2013 elyazınız ne kadar karmaşık olursa olsun yazdığınız sayfa başlığını okur ve otomatik olarak metne dönüştürür. Ayrıca kalemle aldığınız notları da okuyabilir ve metne dönüştürür. Bunun için Çiz sekmesinde Yazı seçeneğine tıklayın. Belgenize eklediğiniz resimleri de okuyup arama yapabilmesi için bir resme sağ tıklamanız ve Diğer Metin seçimini yapmanız yeterli. Üzgünüm, OneNote henüz zihninizi okuyamıyor.

Yazma: OneNote Windows Mağazası Uygulaması ve OneNote 2013’te bir dijital kalem veya parmağınızla yazı yazabilirsiniz. Bunun için Çiz sekmesine tıklayıp Dokunarak Çiz seçeneğini işaretleyin. Ayrıca Office belgeleri veya PDF’lerin çıktılarını da yazabilirsiniz. Bunun için de Ekle sekmesinde Dosya Çıktısı’na tıklayın. Sadece not almak için değil, bir araştırma yaparken veya bir tasarım oluştururken bu özellikler çok işinize yarayacak. Tabii ki klavye kullanarak yazı yazmanız da mümkün.

Aritmetik: OneNote aritmetik işlemleri yapmanıza da yardımcı oluyor. Yapmak istediğiniz işlemi ve eşittir işaretini yazın ve boşluk tuşuna basın. İşte problem çözüldü!

4. OneNote hesap makinesi görevi de görür.

Eğer aritmetik problemlerinden daha zor bir hesap yapmanız gerekiyorsa OneNote gelişmiş denklem özellikleri ile emrinizde. Bazı standart denklemlerden başka kendi denklemlerinizi de oluşturabilirsiniz. Ekle sekmesinde Denklem işaretine tıklayın ve Yeni Denklem Ekle’yi seçin. Yeni denklem alanında çizim yapabilir, yazı yazabilir ve simgeler kullanarak denklemler hazırlayabilirsiniz. Bu özellikte ustalaştığınızda Matrix’i bile görebilirsiniz…

5. OneNote’da bir kırtasiyecidekinden daha fazla kağıt seçeneği bulunur.

Eğer düz beyaz bir sayfa sizin için çok basitse OneNote 2013’te sayfaya uygulayabileceğiniz şablonları incelemenizi öneririm. Ekle sekmesinde Sayfa Şablonları düğmesine basarak önyüklü seçeneklere göz atabilir ve
buradadaha fazla seçenek bulabilirsiniz. Ayrıca sayfa şablonları oluşturabilir ve bunları öntanımlı sayfa olarak belirleyebilirsiniz.

Eğer şablonları kullanmak istemiyorsanızGörünüm sekmesinde Sayfa Rengi veyaCetvel Çizgileri ayarlarından istediniz şekilde bir sayfa oluşturabilirsiniz. Bu kadar seçenek arasından eminim size uygun bir şey bulacaksınız.

6. OneNote sizin yerinize not alabilir.


Bir toplantıya veya seminere katıldığınızda içinizden hiç not almak gelmediği oldu mu? Sorun değil. OneNote size memnuniyetle yardımcı olur. Bunun için önce Giriş sekmesinde Toplantı Ayrıntılarıdüğmesine basarak toplantı bilgilerini girin. Toplantı başladığında ise Eklesekmesinde Ses Kaydet’e basarak konuşmaları kaydedin. İlginizi çeken, önemli bir konu konuşulurken çok kısa bir not alın. Toplantı sonunda ses kaydını durdurun. Eğer önemli konuyu bulmak istiyorsanız aldığınız kısa nottaki ses kaydını oynatmanız yeterli. Bu özelliğin kullanışlılığını tarif edecek sözcük bulamıyorum! Önemli hatırlatma: toplantıdan önce cihazınızın mikrofonunu kontrol etmeyi unutmayın!

7. OneNote’ta paylaşım çok kolaydır.

İş projesi, okul ödevi, ev bütçesi, düğün veya tatil planı ya da bir film senaryosu… Konusu ne olursa olsun bir Not Defterini başkasıyla paylaşmak ve bu defterin üzerinde ortak çalışmak çok kolay. OneNote 2013’te Dosya’ya tıklayıp Paylaş’ı seçin ve sonra Paylaşım Bağlantısını Al’a tıklayın. Burada paylaşım yapacağınız kişilerin notlarınızı sadece görüntüleyebilmesini veya sizinle birlikte düzenleme yapabilmesini seçebilirsiniz. Bağlantı paylaştığınız kişi OneNote kullanmıyorsa, bir yazılım yüklemeye veya bir sayfada oturum açmaya gerek kalmadan, herhangi bir tarayıcıda not defterini görüntüleyebilir ve düzenleme yapabilir.

8. OneNote mobil cihazlarda ve web tarayıcılarında kullanabileceğiniz ücretsiz bir uygulamadır.

Windows Mağazası ve Windows Phone uygulamalarının yanı sıra tüm mobil işletim sistemlerinde sizin için için bir OneNote uygulaması mevcuttur.

Windows veya Mac masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız ve bir program yüklemeden notlarınızı görmek veya not almak isterseniz bu mümkün. www.office.com adresinde oturum açarak, OneNote not defterleriniz de dahil olmak üzere tüm Office belgelerinizin listesini görebilirsiniz. Bir not defterine tıkladığınızda OneNote web uygulaması açılır. Word, PowerPoint ve Excel için de web uygulamaları olduğunu bu sayede hatırlatmış olayım.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER