Üye Kayıt Üye Giriş

Gençlerin Psikolojisi İnternetten Etkileniyor Mu?


Gençlerin Psikolojisi İnternetten Etkileniyor Mu?Çağın popüler kavramı ve iletişim aracı herkesin kafasını kurcalıyor. Psikologlar da başlıktaki soruya yanıt vermek için hayli kafa yoruyorlar.
Internetin yararları saymakla bitmese de, internetteki etkileşimin aniden insan hayatına girmesi herkesi farklı yönlerde etkiledi. Peki bunun sonuçları nedir? Bilim insanları araştırdılar.

Yapılan araştırmalara göre sosyal medyanın pek çok yararı bulunmakta. Sosyalleşme, bilgi edinme,küresel anlamda iletişim ve içe kapanık şahısların kendilerini ifade edebilecekleri bir ortam bulmaları bunların başında geliyor.

Öte yandan internette pek çok olumsuz ya da kötü niyetli insan da bulunmakta ve psikologlar, bu kişilerin etkilerinin büyük olabileceğini söylüyorlar. Araştırmalara göre internetteki kimliksel belirsizlik ve uzak olma hissiyle başka insanlara zarar vermekten çekinmeyen bir psikolojiye gire ninsanlar, bu davranışlarıyla özellikle gençlerin moralini bozabiliyorlar ve depresyona sürükleyebiliyorlar.

Şahsi sorunlarla da birleşince, gençlerde kendine zarar verme eğilimleri görüldüğünü not eden araştırmacılar, bu şekilde hisseden gençlerin ortak ortamlarda bulunmasıyla, bu davranışların normal sanılabildiğini de ekliyorlar.

Bir yandan sosyal gücü geliştirirken, bir yandan da bilinçsizce kullanılmasının risklerini taşıyan internet konusunda uzmanlar kesin bir karara varmış gibi görünmüyorlar ama yeni araştırmalarla durumu daha da inceleyeceklerini belirtiyorlar.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER