Üye Kayıt Üye Giriş

Dünden Bugüne İnternet


Dünden Bugüne İnternet


Hayatımızın değişmezi haline gelen ve bağlantı sorunu yaşandığı vakit adeta zamanın durduğu internet nasıl doğdu ne nasıl gelişti? Karşınızda dünden bugüne internet.

İnternet, dünya genelindeki bilgisayar ağlarını ve birbirine bağlayan elektronik iletişim ağı anlamına gelir. Binlerce ticari, devlet ve serbestbilgisayar ağlarının birbirine bağlanmasıyla ortaya çıkar. Bilgisayarlarveya akıllı telefonlar arasında veri aktarımı çeşitli protokollere göre gerçekleşir.


dunden-bugune-internet-2


İnternet sayesinde pek çok mümkündür: Oyun oynamak, görüntülü veya sesli veya hem görüntülü, hem sesli iletişim kurmak, trilyonlarca bilgiye ulaşmak bunlardan bazılarıdır.

İnternetin Doğumu

İnternetin kökeni, özel bir bilgisayar ağı kurmak isteyen Amerika Birleşik Devletleri’ne dayanır. 1960 yılındaki ilk araştırmalar başlamıştır. 1980′lerde akıtılan milyarlarca dolar sayesinde temeli oluşmuştur. 1990′larda uluslararası ağın yaygınlaşması vasıtasıyla internet,hayatımıza girmiştir.


dunden-bugune-internet-3Arpanet


Akıtılan milyarların nedenlerinden bahsedelim: 1960′larda Advanced Research Projects Agency (ARPA), A.B.D savunda sistemi için Advanced Research Projects Agency Network’e finans sağlamaya başladı. 1960′lardaki uygulamalarla 1969′da internet gelişmiştir. ARPANET,böylece internete dönüşmüştür.


dunden-bugune-internet-4
Kullanım

Kişisel bilgisayarlar ile İnternet’e bağlanabilmek için sıklıkla telefon hattına ihtiyacı vardır. Ancak günümüzde bu ihtiyaç otadan kalkmış gibidir.Uydu, fiber optik kablo ve Wi-Fi sayesinde de internete kolaycabağlanılabilir.dunden-bugune-internet-6TCP-IP

İnternetin ulaşımını bu kadar kolay kılan şeyse TCP/IP dosya iletişim protokolüdür. Tabirin tam ismi Transmission Control Protocol/InternetProtocol’dur ve bu da Aktarım Denetim Kontrolü anlamına gelir.

TCP/IP, bilgisayar dilini çevirip iletişim kurmayı sağlayan bir yapıdır. İşletim sistemine ihtiyaç duymaz.Böylece sırada telefonlar bile basitçe internetebağlanabilir.


dunden-bugune-internet-7Tehditler


İnternet pek çok konuda kullanıcıları bilgilendiren eşsiz bir veri kaynağıdır. Milyonlarca ansiklopediye denk bilgi sunar ama bir o kadar da zararlı olabilir.


dunden-bugune-internet-8


Çocuk pornosu, devletlerin çok ağır cezalar vermesine rağmen yükselen bir sorundur. Aynı zamanda virüs, truva atı, worm, keylogger gibi zararlılar, internetteki kötü niyetli kişilerce geliştirilmiştir. Bunlar sayesinde kişisel bilgileriniz çalınabilir, mahremiyetiniz mahvolabilir ve kredi kartı hırsızlıkları ile karşılaşabilirsiniz.

Müthiş Gelişim

Tüm teknolojiler arasında en hızlı yaygınlaşan internettir. Televizyonların, radyoların, telefonların gelişmesi onlarca yıl almıştır ama internet, birkaç yıl içinde dünyayı fethetmiştir. Artık içinde internet olmayan hane, çok nadir durumlar haricinde yok gibidir.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER