Üye Kayıt Üye Giriş

HTML : Canonical Elementi


HTML : Canonical ElementiAsk, Google, Bing ve Yahoo gibi bir çok arama motoru sayfası yeni bir html elementi Canonical elementini desteklediğini açıklamış durumda. Eğer sayfalarınızın hızlı bir şekilde arama motorları tarafından dikkate alınmasını istiyorsanız bu elementi kullanmalısınız. SEO için oldukça yararını görebileceğiniz bir element canonical adlı element.

Aslında element arama motoru botları sayfanıza geldiğinde onlara yardımcı oluyor. Çift veya daha çok bağlantı içeren sayfaları doğru adrese yönlendirmeyi sağlıyor ve ürünlerinizi kategorize ediyor. Örnek ile anlatmak gerekirse :

Bilgisayar satan bir firma olduğunu düşünelim. Bu firma X ürününü marka adına göre kategorilendirip sıralayabilir. Aynı X ürününü fiyat olarakta sıralayabilir. Bu, aynı içeriğe sahip ürünün ik ikere indexlenmesi demek oluyor. Aynı zamanda ürünün iki farklı kategoride gösterilmesine neden oluyor. Bu ürünü arama sonucunda gören birisi çift link ile karşılaşacaktır. Yani ziyaretciyi iki farklı adrese yönlendirmiş oluyorsunuz. Buda arama kalitesini düşürür, verimi azaltır.

Bu durumun önüne geçmek için hangi sayfanın aramalarda görünmesi gerektiğini arama botlarına söyleyebilir.

Bunu yapmak için doğru sayfaya şunu eklememiz gerekiyor.

<link rel=”canonical” href=”http://www.dersbilgisayar.com” />

Bu kod arama botlarını doğru yönlendirecek ve arama kalitesini artıracaktır.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER