Üye Kayıt Üye Giriş

Tüm Yönleriyle Bilgisayar Zararlıları!


Tüm Yönleriyle Bilgisayar Zararlıları!


Internet dünyasında, yalnızca bir günde yüz milyarlarca dolar değerinde veri alışverişi yapılıyor. Kredi-banka kart bilgileri, hesap numaraları ve envai çeşit bilgi, köpekbalıklarını kan misali çekiyor. Binlerce TL’lik cihazlarımız ve hatta akıllı telefonlarımız, gün aşırı kötü niyetli kişilerin saldırısına uğruyor.tum-yonleriyle-nilgisayar-zararlilari-1Peki bilişim dünyasının en popüler(!) zararlıları ve çalışma prensipleri neler? Eğer düşmanımızı iyi tanımazsak, kaybetmeyemahkumuz.

Worm (Solucan)

Bilgisayar solucanları, kendilerini kopyalayabilen zararlı kodlardır. Bunu yapmak için bilgisayar ağından faydalanırlar. Virüslerin aksine, herhangi bir yazılıma veya uygulama dosyasına bağlanmazlar. Güvenlik açıklarından faydalanırlar ve işgale başlarlar.


tum-yonleriyle-nilgisayar-zararlilari-2


Onların asıl amacı, ağ bağlantısına zarar vermektir. Bant genişliğinidaraltmak, kullandıkları yöntemin başındadır. IP adresleri üzerinden de sık sık saldırıda bulunurlar. Virüsler ve truva atlarına kıyasla, daha az tehlikeli olarak nitelendirilirler. En tanınmış üyeleri Win32: Conficker’dır.

Spyware

Spyware’ler varlıklarını saklayıp, bilgisayarınızdan önemli verileri çalmaamacı güderler. Kredi kartı şifreleri ve banka hesap numaraları başlıca hedefleridir. Sık rastlanan örneklerinden keylogger, klavyede yazdığınız her şeyi kopyalayarak maddi bilgilere ulaşmaya çalışır.tum-yonleriyle-nilgisayar-zararlilari-3


Truva Atı

Truva atları, virüslerle beraber en çok tanınan zararlı uygulamalardır. Adını, Homeros’un “Truva” eserinden alan kodlar, masum görünürler ama veri hırsızlığı, önemli sistem dosyalarının değiştirilmesi veya silinmesi, sistemi kilitlemek ve spam yağmuru gibi sorunlara neden olurlar.


tum-yonleriyle-nilgisayar-zararlilari-4Virüs

Virüsler kendileri kopyalayan ve bilgisayarları arsenik misali zehirleyen kodlardır. Diğer zararlılarla sıklıkla karıştırılan virüsler, aslen “exe.” dosyalarıyla bir bilgisayardan, diğerine bulaşılırlar ve internetten de yayılırlar. Bir solucan PC’deki açıktan faydalanır, bir truva atı kendini gizlerama virüs açıktan saldırır, belleği tüketip bilgisayar performansını dibe çeker.


tum-yonleriyle-nilgisayar-zararlilari-5Tarihin ilk virüsü, 70′lerde ortaya çıkan Creeper olarak bilinir. Creeper, geliştirildiği zamanlarda son derece iddialı bir de slogana da sahipti:Yakalayabiliyorsan yakala!

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER