Üye Kayıt Üye Giriş

PC’nize servise vermeden önce bunlara dikkat


PC’nize servise vermeden önce bunlara dikkat


Arızalı bilgisayarınızı servise vermeden önce bilgisayarınızın güvenliğini sağlıyor musunuz?

Artık gündelik hayatınızdaki birçok işi bilgisayar üzerinden gerçekleştiriyorsunuz. Önemli kişisel bilgilerinizi çoğunlukla bilgisayarınızda saklıyor, internetten alışveriş yapıyor, paylaşımlarda bulunuyorsunuz. Özel fotoğraflarınızı, video dosyalarını bilgisayarınızda muhafaza ediyorsunuz.

Tüm bunları düşündüğünüzde, bilgilerinizin güvenliğini bilgisayarınız arızalanmadan önce sağlamanız büyük önem taşıyor. Aksi halde ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz.

Servis hizmeti veren güvenilir firmaların dışında, ne yazık ki kötü niyetli kişi ya da sözde servislerle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca, internet üzerinden bilgilerinizi çalmak ve bilgisayarınıza zarar vermek isteyenlere karşı da önlem almalısınız. Bu tür kişiler bilgisayarınızda bulunan önemli bilgilerinizi istismar ederek ciddi sorunlara sebep olabilirler. Kişisel bilgisayar kullanıcılarına çözümler üretenPratik Servis, arızalı bilgisayarınızı servise vermeden önce bilgi güvenliğiniz için yapmanız gerekenler konusunda uyarılarda bulunuyor.

Bilgisayarınız arızalanmadan önce bilgi güvenliğiniz için düzenli olarak yapmanız gereken işlemler:

İnternet üzerinden alışveriş yaparken kullandığınız kredi kartı bilgilerini, şifrelerinizi ve banka hesap bilgilerini bilgisayarınızda tutmayın.
Düzenli olarak yapmanız gereken işlemler
Önemli sözleşme dosyalarını, imzanızı taşıyan belgeleri harici disklerde saklayın ve bu dosyaları şifreleyin.
Bilgisayarınızdaki yazılım programlarının paylaşıma açık olup olmadığını kontrol edin.
Bilgisayarınızda tutmak zorunda olduğunuz önemli dosyaları şifreleyin.
İnterneti kullanmadığınız zamanlarda bağlantınızı kesin.
Sosyal medya hesaplarınız varsa, güvenlik ayarlarını yüksek tutup şahsi bilgilerinizi paylaşmamaya özen göstermelisiniz.
E-posta ve sosyal medyadaki hesap bilgilerinizi tarayıcınızın hafızasından silin. Bu bilgilerin otomatik kaydedilmiş olabileceğini düşünerek bilgisayarınızdaki çerezleri de silmeyi unutmayın.
Düzenli olarak dosyalarınızı yedekleyin. Önemli bilgi, kişisel fotoğraf ve video dosyalarını bilgisayarınızda bulundurmamaya çalışın. Arızalı bilgisayarınızı servise vermeden önce, yedeklediğiniz bu dosyaları bilgisayarınızdan sildiğinize emin olun.
Önemli bilgilerinizin çalınmaması ve bilgisayarınızın hasar görmemesi için anti-virüs programı kullanın.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER