Üye Kayıt Üye Giriş

Akıllı Telefonlara Gelen Saldırılara Önlem Alın


Akıllı Telefonlara Gelen Saldırılara Önlem AlınKullanıcı bilgilerine ulaşmayı amaçlayan saldırılar mobil cihazların kullanımının artması ile bu alana kaydı. Her geçen gün Android veya iOS sitemleri hedef alan saldırılar büyümekte. Ancak bu oran hala PC’lerdeki saldırı oranlarından düşük. Bu tabi ki sizin Android telefonunuza saldırı gelirse şaşırmamalısınız. İşte bu zararlılardan bir parça da olsa kendinizi korumanın yolları :

Android sahibi iseniz ücretsiz de olsa güvenlik uygulaması kullanın: Lookout Mobile Security gibi ücretsiz bir yazılım ile indirmelerinizi virüslere karşı tarayabilirsiniz. Uygulama, kayıp Android’inizi takip etmenizi ve uzaktan yönetmenizi sağlayan bir işleve de sahip.

Uygulama izinlerinizi gözden geçirin : Her uygulama yüklediğinizde size bu uygulamanın talep ettiği izinler görüntülenir. Bir uygulama ihtiyacı olmayan izinler talep ediyorsa, onu yüklemeyin veya kaldırın.

APK dosyalarını emin olmadan yüklemeyin: İnternette rastgele bulduğunuz Android Paket Dosyaları (APK’lar), zararlı içerebilir.

Bankacılık işlemlerinizi yetkili uygulamalarla gerçekleştirin: Sadece bankanız tarafından sağlanan uygulamalarla çevrimiçi banka işlemlerini yapın.

Popüler uygulamaları indirin: Bu size kısıtlayıcı bir öneri gibi gelebilir, ancak çok kez indirilen uygulamaların zararlı içerme riski daha düşüktür.

Emin olmadığınız uygulamayı yüklemeyin: Bir uygulamanın iyi olup olmadığından emin olamıyorsanız, üreticisinin ismini aratın. Aynı isimde birçok indirme ve iyi yorumlar görüyorsanız, kötü niyetli bir uygulama indirme ihtimaliniz düşüktür.

Gelen faturanızı ayrıntılı olarak inceleyin: Bazı dolandırıcı uygulamalar, yabancı numaraları arayarak bazı aracı sitelerin banka hesabını şişirmeye çalışıyorlar. Bunu ise arka planda, siz farketmeden yapabiliyorlar.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER