Üye Kayıt Üye Giriş

Photoshop’ta hızınızı artıracak 5 ipucu


Photoshop’ta hızınızı artıracak 5 ipucu


1. Yazınızı hızlıca highlight etmek (tüm yazıyı seçili hale getirmek)

Bir resim üzerinde çalışırken kullandığınız bir yazıyı hem seçmek hem de yazı aracını etkin hale getirmek için layer paletindeki “t” ikonuna çift tıklamanız yeterlidir. Böylece hızlıca düzenleme yapabilirsiniz.


photoshop-ta-hizinizi-artiracak-5-ipucu-1


2. Tekrar tekrar yazı tipi açılır kutusunu açmadan font değiştirmek

Resminizdeki yazı tipini değiştirmek istediğiniz yazıyı seçili hale getirin(highlight). Ardından highlight’ı görünmez hale getirmek için ctrl+h yapın. (Malum çoğu zaman bize yazının rengi de gerekli, o yüzden seçili haldeyken karar vermek zor olacaktır.) Sonra araç seçeneklerinin bulunduğu çubuktan font alanına bir kez tıklayın. Artık aşağı ve yukarı düğmelerini kullanarak fontunuzu seçebilirsiniz.


photoshop-ta-hizinizi-artiracak-5-ipucu-2
 


3. Yazı tipinizin gerçek rengini görmek

Photoshop’ta değişiklik yapmak istediğiniz yazıyı seçili hale getirip araçlardaki color picker aracını kullanarak renk değişikliği yapmak istediğinizde yazınızın gerçek rengini göremezsiniz. Çünkü seçili haldeyken yazınız renksiz olacaktır (siyah beyaz gibi). Rengi görebilmwk için de her defasında seçili olan yazınızı seçili olmayan hale getirmeniz gerekecektir.


photoshop-ta-hizinizi-artiracak-5-ipucu-3


resimdeki seçili yazı görünümü

İşte sizehızlı bir yöntem daha. yazınızın tipini atadıktan sonra araç seçenekleri çubuğundaki color swatch’a tıklayarak renk seçimi yaparsanız hem zaman kazanmış hem de yazınızın gerçek rengini görerek çalışmış olursunuz.


photoshop-ta-hizinizi-artiracak-5-ipucu-6seçili yazının gerçek renkteki görünümü

4. Yazınızı seçili hale getirmeden üstünde düzenleme yapmak

Layer paletinizde yazınızın katmanına tıklayın. Sonra karakter paletini seçin (window > character eğer açık değilse). Şimdi açılan palette istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz.photoshop-ta-hizinizi-artiracak-5-ipucu-4


5. Yazınızın önizlemesini daha büyük hale getirmek

Font açılır penceresinden bir font seçtiğiniz zaman photoshop fontun isminin yanında yazı tipinin küçük bir örneğini gösterecektir. Bu örnek size küçük geliyorsa biraz büyütebilmeniz sırasıyla edit>preferences>type seçerek mümkün olacaktır.


photoshop-ta-hizinizi-artiracak-5-ipucu-7yazı tipi önizlemeyi büyütme

photoshop-ta-hizinizi-artiracak-5-ipucu-8


yazı tipinin büyük önizlemesi

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER