Üye Kayıt Üye Giriş

Otomatik Toplam Kullanmak


Otomatik Toplam Kullanmak


Excel’de hızlı işlem yapabilmek için,Excel’de hızlı bir şekilde toplam alınmasını sağlayan otomatik toplam düğmesi Giriş sekmesinde bulunan Düzenleme grubuna eklenmiştir. Excel’de verilerinizin hemen altına toplam aldırmak istiyorsanız otomatik toplam düğmesini kullanabilirsiniz. Örneğin, aşağıda­ki gibi bir ödeme tablosunda Nisan sütununun altına hızlı bir şekilde toplam almak için;

otomatik-toplam-kullanmak-1


Nisan sütununun altındaki boş hücre seçilir.
Giriş sekmesinin Düzenleme grubunda bulunan Toplam se­çilir. Toplam almak için açılan seçeneklerden Toplam işaret­lenir. Formül şekildeki gibi oluşacaktır, bu durumda formülü tamamlamak için Enter tuşuna basılır.
Toplam düğmesi, tıklandığında açılan bir menü içerir. Bu açılan menüden Ortalama, Sayıları Say, En Büyük ve En Küçük işlevleri de seçilebilir. Bu fonksiyonların yaptığı işlevler aşağıdaki gibidir:


otomatik-toplam-kullanmak-2


Ortalama: Ortalama alır

Sayıları Say: Sayı adedini bulur.

En Büyük: Belirlenen aralıktaki en büyük değeri verir.

En Küçük: Belirlenen aralıktaki en küçük değeri verir.otomatik-toplam-kullanmak-3


Toplamak, saymak, ortalamak, maksimum ve minimum işlemlerini uygulamak istediği­niz aralığı seçip, durum çubuğuna bakarak sonuçları hızlı bir şekilde görebilirsiniz. Eğer uygulamak istediğiniz işlem durum çubuğunda görünmüyorsa durum çubuğu üzerinde sağ tuş kısayol menüsünden görüntülemek istediğiniz işlemi seçebilirsiniz.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER