Üye Kayıt Üye Giriş

Excel’de tarihin gününü görüntülemek


Excel’de tarihin gününü görüntülemekExcel işlevi “TEXT”ı kullanın. Bu özellik, sayısal değerleri metne dönüştürüyor. Excel tarihleri sayısal değer olarak kaydediyor.
Biçimlendirme işaretiyle metin çıktısına etki edebilir ve belirli bir tarihin hafta ve gününü belirleyebilirsiniz. Özelliğin iki parametresi bulunuyor: Dönüştürülmesi gereken sayısal değer ve her iki taraftan değiştirilmiş virgül biçimlendirilme işareti. Bu işlemi bir örnek daha iyi anlatacak: “A9″ hücresinde bir tarih bulunuyor. Bu tarihin hafta ve gününü “B9″ hücresinde göstermek istiyorsunuz. Bunun için B9 hücresine şu formülü girin:
=TEXT(A9;”tttt”)

Biçimlendirme işareti “tttt” belirli tarihi haftanın gününe çevirecek. Eğer sadece hafta gününün özetini istiyorsanız “ttt” biçimini kullanabilirsiniz. Zaman 12 saat biçiminde gösterilebiliyor. Gündüzler (am) ve öğleden sonralar (pm) için uyarıcılar eklenebiliyor. Dilediğiniz uyarıcıyı “AM/PM”, “am/pm”, “A/P” ya da “a/p” biçiminde zaman ifadesinden sonra bir boşluk bırakarak ekleyebilirsiniz. Farklı biçimlendirme işaretleri de çeşitlendirilebilir. Örneğin eğer zamanı tam olarak saniyelerle göstermek istiyorsanız “=TEXT(a1;”hh:mm”)” ifadesini kullanabilirsiniz.

Eğer zaman biçimi 24 saatlikse ve Excel’de bunu 12 saatlik sistemde göstermek istiyorsanız “=TEXT(A1:”hh:mm AM/ PM”)” ifadesini kullanın. Yukarıdaki tablodan biçim işaretlerini ve bunların ne anlama geldiğini inceleyebilirsiniz.

Buradaki kullanımda tttt yerine gggg, hh serine ss, mm yerine aa, türkçe tarih yapısında gelmelidir.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER