Üye Kayıt Üye Giriş

Excel’de Sıralama Yöntemleri


Excel’de Sıralama YöntemleriExcel’in sık kullanılan uygulamalarından birisi olan Sıralama özelliği sayesinde tabloları ister tek sütuna göre, yani bir sütundaki verilere göre, isterseniz birden fazla sütundaki verilere göre Sıralama Yapabilirsiniz.

Excel’de Sıralama yapmanın 4 farklı yolu vardır. Tüm sıralamalar aynı işi yapsa’da kullanım açısından aralarında ince farklılıklar vardır.

Tüm sıralama yöntemlerini uygularken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, sıralama yapılacak olan tablonun tamamının seçilmesi veya hiç bir seçim yapmadan sadece sıralanacak sütunda herhangi bir hücreye tıklanmasıdır.

siralama-1


A-Z, Z-A Sıralama Düğmeleri, tablonuzu tek bir sütuna göre hızlı şekilde sıralamak için kullanılan düğmelerdir. Kullanımları oldukça kolay bu düğmeler, tablonuzu sadece tek bir sütuna göre sıralama yapmak istediğiniz zaman kullanılan düğmelerdir. Yani bu düğmeler, tablonuzu örneğin satış tutarlarına göre, örneğin Firma isimlerine göre sıralamak için kullanılırlar.

Özel Sıralama ise; tablonuzu birden fazla alana göre sıralama yapmak istediğiniz zaman kullanılan düğmelerdir. Bu düğmeye bastığınız da karşınıza sıralama penceresi açılır ve bu pencereden yararlanarak birden fazla alana göre sıralama seçeneklerini seçebilirsiniz.siralama-2Özel Sıralamadan yararlanarak birden fazla alana göre sıralama yapabilirsiniz. Örneğin yukarıdaki resimde tablonuz öncelikle Firma sütununa göre sıralanır, Firması aynı olanların Ürünleri Artan şekilde sıralanır.

Excel’de sıralama yapmak için kullanabileceğiniz yöntemler;

1- Giriş Sekmesinde Yer Alan Sıralama Düğmesi


siralama-32- Veri Sekmesinde yer alan Sırala Düğmesi

siralama-43- Filtre Uyguladığımızda ortaya çıkan Filtre Oklarının altında yer alan Sırala Düğmesisiralama-54- Sağ Butonda yer alan Sırala Düğmesi‘dir.

 

siralama-6

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER