Üye Kayıt Üye Giriş

Excel : Seçim Yapma Yöntemleri


Excel : Seçim Yapma Yöntemleri

Excel çalışmalarımız sırasında mouse elbette kolaylıktır Ancak seçimler yaparken alternatif yöntemleri de bilmek sizlere hız kazandıracaktır. İşte seçim yöntemleri:

 

Bunu seçmek için Bunu Yapın…
Tek bir hücre Hücreyi tıklatın veya ok tuşlarına basarak hücreye gidin.
Hücre aralığı Aralıktaki ilk hücreyi tıklatın ve son hücreye kadar sürükleyin ya da seçimi genişletmek için Üst Krkt tuşunu basılı tutarken ok tuşlarına basın.Ayrıca, aralıktaki ilk hücreyi seçtikten sonra F8 tuşuna basıp ok tuşlarını kullanarak seçimi genişletebilirsiniz. Seçimi genişletmeyi bırakmak için F8 tuşuna yeniden basın.
Geniş bir hücre aralığı Dizideki ilk hücreyi tıklatın ve sonra Üst Krkt tuşunu basılı tutarken dizideki son hücreyi tıklatın. Kaydırma yaparak son hücreyi görebilirsiniz.
Çalışma sayfasındaki tüm hücreler Tümünü Seç düğmesini tıklatın.ZA010048465 Excel : Seçim Yapma YöntemleriÇalışma sayfasının tümünü seçmek için Ctrl+A tuşlarına da basabilirsiniz.

 

 Not   Çalışma sayfasında veri varsa Ctrl+A tuşlarına basıldığında geçerli bölge seçilir. Ctrl+A tuşlarına ikinci kez basıldığında çalışma sayfasının tamamı seçilir.

Bitişik olmayan hücreler veya hücre aralıkları İlk hücreyi veya hücre aralığını seçin ve sonra Ctrl tuşunu basılı tutarken diğer hücreleri veya aralıkları seçin.Seçime başka bitişik olmayan hücre veya aralık eklemek için, birinci hücreyi veya hücre aralığını seçip, ardından Üst Krkt+F8 tuşlarına da basabilirsiniz. Seçime hücre veya aralık eklemeyi bırakmak için Üst Krkt+F8 tuşlarına yeniden basın. Not   Seçimin tümünü iptal etmeden, bitişik olmayan seçimdeki bir hücre veya hücre aralığı seçimini iptal edemezsiniz.
Satır veya sütunun tümü Satır veya sütun başlığını tıklatın.ZA006052067 Excel : Seçim Yapma YöntemleriZA001093948 Excel : Seçim Yapma Yöntemleri Satır başlığı

 

ZA001093949 Excel : Seçim Yapma Yöntemleri Sütun başlığı

Ayrıca, ilk hücreyi seçip Ctrl+Üst Krkt+Ok tuşlarına (satırlar için Sağ Ok veya Sol Ok; sütunlar için Yukarı Ok veya Aşağı Ok) basarak da bir satır veya sütundaki hücreleri seçebilirsiniz.

 Not   Satır veya sütunda veri varsa, Ctrl+Üst Krkt+Ok tuşları satır veya sütunu son kullanılan hücreye kadar seçer. Ctrl+Üst Krkt+Ok tuşlarına ikinci kez basıldığında satır veya sütunun tamamı seçilir.

Bitişik satırlar veya sütunlar İşaretçiyi satır veya sütun başlıkları boyunca sürükleyin. Ya da ilk satırı veya sütunu seçip, Üst Krkt tuşunu basılı tutarken son satırı veya sütunu seçin.
Bitişik olmayan satırlar veya sütunlar Seçiminizdeki birinci satırın veya sütunun satır veya sütun başlığını tıklatın; ardından Ctrl tuşunu basılı tutarak seçime eklemek istediğiniz diğer satırların veya sütunların satır veya sütun başlıklarını tıklatın.
Satır veya sütunun ilk veya son hücresi Satır veya sütunda bir hücreyi seçin ve sonra Ctrl+Ok tuşlarına basın (satırlar için Sağ Ok veya Sol Ok; sütunlar için Yukarı Ok veya Aşağı Ok).
Çalışma sayfası veya Microsoft Office Excel tablosundaki ilk veya son hücre Çalışma sayfasındaki veya Excel listesindeki ilk hücreyi seçmek için Crtl+Home tuşlarına basın.Çalışma sayfası veya Excel listesinde veri veya biçimlendirme içeren son hücreyi seçmek için Crtl+End tuşlarına basın.
Çalışma sayfasında kullanılan son hücreye kadar (sağ alt köşe) hücreler İlk hücreyi seçin ve sonra Ctrl+Üst Krkt+End tuşlarına basarak hücre seçimini çalışma sayfasında kullanılan en son hücreye kadar (sağ alt köşe) genişletin.
Çalışma sayfasının başına kadar hücreler İlk hücreyi seçin ve sonra Ctrl+Üst Krkt+Home tuşlarına basarak hücre seçimini çalışma sayfasının başına kadar genişletin.
Etkin seçimden daha fazla veya daha az hücre Üst Krkt tuşunu basılı tutarken yeni seçime eklemek istediğiniz son hücreyi tıklatın. etkin hücre ile tıklattığınız hücre arasındaki dikdörtgen aralık yeni seçim olur.

Hücrelerin seçimini iptal etmek için çalışma sayfasındaki herhangi bir hücreyi tıklatın.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER