Üye Kayıt Üye Giriş

PC’lerde fan gürültüsünü azaltmanın 3 yolu


PC’lerde fan gürültüsünü azaltmanın 3 yolu


Kendi bilgisayarınızı kendiniz topladıysanız, fanlarınızın tam hızda dönüyor olma ihtimali yüksektir. Tam hızda dönden fanlar da gürültü çıkararak sinirinizi bozabilir. Fanlarınızı gerek olmadığı zamanlarda yavaşlatmanız ve çıkarttığı sesi azaltmanız, sizce tanıtacağımız çoğu ücretsiz bu yöntemlerle mümkün.

1. Fan hızını yazılımsal olarak denetleyin

Windows’da SpeedFan, Mac’de smcGanControl gibi bir araçyükleyerek fanlarınızın ne zaman, hangi hızda döneceğini ayarlayabilirsiniz. SpeedFan, aynı zamanda bilgisayarınızın sıcaklık sensörlerini izleyerek fan hızlarını buna göre ayarlayabiliyor. Ancak burada anakartınızın sağladığı sıcaklık bilgilerinin her zaman doğru olmayabileceğini aklınızda bulundurmanızda fayda var.

SpeedFan’ı kullanabilmek için öncelikle bilisayarınızın onu desteklemesi gerekiyor. Bunun için yazılımın destek sayfasına göz atabilirsiniz (veya indirip deneyebilirsiniz). Desteklemiyorsa, bu adımı atlayın ve sonraki yöntemlerimizi deneyin.

2. BIOS ayarlarınızı yapılandırın


SpeedFan kadar denetleme sunmasa da bugünkü birçok BIOS, fan denetimi ayarlarıyla geliyor. Sisteminiz SpeedFan’ı desteklemiyorsa, anakartınızın BIOS ayarlarını açın (çoğu PC’de ilk açılışta DEL düğmesini basılı tutarak). BIOS menüleriniz altında “Fan Control” etiketine sahip bir ayarı arayın. Ayarın sunduğu denetim seviyesi, makineden makineye değişebiliyor.

4 pin bağlantı ile bağlı fanlarda PWM modunu, 3 pin bağlantı ile bağlı fanlar voltaj modunu kullanmalıdır. PWM’de sorunlar yaşıyorsanız, her zaman voltaj modunu kullanabilirsiniz.

3. Harici bir fan denetleyicisi satın alın

Önceki yöntemler, otomatik fan denetimi için harika olabilirler ancak tüm anakartlarda çalışmayabilirler. Üstelik muhtemelen sadece 1-2 fanınızı bu yöntemlerle denetleyebilirsiniz.

Ancak tüm fanlar üzerinde komple bir denetime sahip olmakistiyorsanız, sürücü slotlarınıza sığan, fan hızlarını elle denetlemenize izin veren uygun fiyatlı bir fan denetleyicisi satın alabilirsiniz (örnek ürünlere buradan ulaşabilirsiniz). Ancak bu fanlar, sıcaklıkları takip etmediğinden RealTemp gibi bir araçla bunu kendiniz yapmanız gerekiyor.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER