Üye Kayıt Üye Giriş

PC’nizdeki bozulması en muhtemel bileşenler


PC’nizdeki bozulması en muhtemel bileşenler

Bilgisayarların çoğu zaman içinde sorun çıkarırlar.Profesyonel yardım için para ödemek istemiyorsanız, negibi sorunlarla karşılaşabileceğinizi ve ne yapabileceğinizi bilmenizde fayda var. Bu yazımızda PC’nizin içinde bozulması en muhtemel bileşenleri sizlere sıralayacak ve böyle bir durumda ne yapmanız gerektiğini sizlere anlatacağız.

İşletim sistemi

İşletim sistemi, tabi ki bir donanım değil, ancak bozulma ihtimali en yüksek sistem öğelerinden bir tanesi. Bunun en sık rastlanan nedenleri ise yanlış sürücüler ve zararlılar.

Güç kaynağı

Ucuz elektronik bileşenlere sahip olan güç kaynakları, bozulmaya en yatkın bilgisayardonanımlarından bir tanesi. Güç kaynağınızın ömrünü tamamladığını aşağıdaki belirtilerden anlayabilirsiniz:

- Sisteminizin açılmaması.

- Ani yeniden başlamalar ve kilitlenmeler.

- PC’nizdeki bazı bileşenlerin çalışmaması.

- Fanın durması nedeniyle PC’nizin aşırı ısınması.

- Kasanızın elektrik kaçağı yapması.

- Duman.

PC’nizin diğer parçalarına zarar gelmediyse, sadece yeni bir güç kaynağı satın alarak PC’nizi onarabilirsiniz.

Sabit disk

Sabit disklerde birçok hareketli parça bulunmaktadır. Diskiçerisindeki tabakalar, dakikada binlerce kez dönerler. Okuma ve yazma kafası ise verileri okumak ve yazmak içindurmadan hareket eder. Diskinize gelecek herhangi birdarbe, plakalar üzerinde üzerinde çizik oluşmasına ve diskinizin kullanılmaz hale gelmesine neden olabilir.

Kritik sabit disk sorunlarında diskinizden sıradışı sesler gelebilir. Genel olarak sağlıklı olmayan bir sabit disk, ilk 2-3 ay içinde tamamen bozulacaktır. Bu süreyi geçtikten sonrasağlıklı bir sabit diske sahip olduğunuzu düşünebilirsiniz.

Fanlar

Hareketli parçalar zamanla aşınabilir ve gevşeyebilir. Fansorunları genellikle bileşenlerin aşırı ısınması veya bilgisayarınızın içinden gelen yüksek bir sesile kendini belli eder.

Sorunlu bir fanı onarmak için bilgisayarınızın kasasını açın ve hangi fanın dönmediğini veya sesin nereden geldiğini tam olarak belirleyin. Zamanla fan üzerinde biriken toz da fanın durmasına yolaçabilir.

Anakart

Anakartlarda hareketli parçalar olmasa da, zaman içinde üzerinde bulunan kondansatörler, içlerindeki elektroliti akıtabiliyor (genellikle ucuz bileşenler kullanılması nedeniyle). Kondansatörleri değiştirmek kolay bir iş değildir ve başarı oranınız yüzde 100 değildir. Bu tür bir onarımı yapacak kadar lehim yeteneğinize güveniyorsanız, şansınızı deneyebilirsiniz. Aksi halde anakartı değiştirmeniz gerekiyor.

Bunların dışında bellekler, statik elektriğe maruz kaldıklarında hata yapabilirler. Bellek hatalarını algılamak zordur, çünkü bazı durumlarda örneğin bir ay içinde sadece birkaç kez sorun çıkarabilmektedirler.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER