Üye Kayıt Üye Giriş

Laptop’unuzu öldürecek 5 davranış


Laptop’unuzu öldürecek 5 davranış

Çok sayıda bileşeni bir araya sıkıştıran laptop’lar, günlükolarak kullandığımız en hassas ve kırılgan elektronikcihazlardan bir tanesi. Bir araştırmaya göre laptop’ların üçte biri, 3 yıl içinde hayata gözlerini yumuyor. Ancak onu erkenden emekliye ayırmaya kararlıysanız, şu 5 yolu izleyebilirsiniz.

Laptop’unuzu bir fırına dönüştürün

Laptop’lar muazzam bir ısı kaynağına dönüşebiliyorlar. İşlemciler her ne kadar daha az güçtüketseler de yüksek işlem gücü altında adeta soba gibi ısınabiliyorlar. Bazı laptop’lar, yüksek ısıları sevmiyor ve kendi kendini kapatıyor. Bazıları ise bir ızgaraya dönüşseler dahi halinden şikayet etmeyebiliyor ve yavaşça ölebiliyor. Kilim ve battaniye gibi yüzeyler laptop’unuzunkızışmasında büyük rol oynayabilir. Laptop’unuzun fan sesine dikkat edin. Eğer ondan saç kurutma makinesine benzer bir ses geliyorsa ve bilgisayarınızda güç gerektiren bir iş yapmıyorsanız, laptop’unuzun yardıma ihtiyacı olabilir.

Sarsıntılar diskinizi öldürebilir

SSD’ler laptop’larda popüler hale gelmeye başlasa da çoğunda hala mekanik sabit disklerkullanılıyor. Mekanik sabit diskler, hareketli parçalara sahiptir. Diskin okuma/yazma kafası disk üzerinde hareket ederken disk sarsılırsa, kafa orijinal konumuna dönmeye çalışacaktır. Bu sırada kafa, sabit diskin dahili bileşenlerine veya diske temas edebilir. Bu ise verilerinizin ve sabit diskinizin ölmesi anlamına gelebilir.

Laptop’unuza bir bebek gibi nazikçe davranın ve onu aniden hareket ettirmeyin.

Ekranınızı sap olarak kullanmak


Laptop’unuzu sevmiyorsanız, onu ekranından tutarak bir çanta gibi fırlatabilirsiniz. Bu sayede onu bir bardak gibi kırabilirsiniz.

Laptop’un kapağı kapalıyken onu ön veya arka tarafından tutmanız en iyi seçenektir. Kapağı açıkken onun iki yanından, iki elinizle tutmalısınız. Laptop’unuzu ekranından tutarak taşımayın.

Kablolarını ezin

Hayatınızı daha da zor hale geltirmek istiyorsanız, laptop’unuzun kablosunu bir yerlere dolayın, onu ezin ve üstüne basın. Laptop’lar taşınabilirolmaları nedeniyle kabloları da ince ve hafiftir. Dolayısıyla kablolarına nazikçe davranmalısınız.

Ona eziyet edin

Filmlerdekinin tersine, laptop’unuzu bir motorsikletin arkasında kullanmanız mümkün olmayabilir.Laptop çantaları sarsıntıları absorbe edebilse de ucuz çantalar onu yeterince korumayabilir. Bazı çantalar, laptopunuzun yan taraflarını korusa da, üst ve alt kısımlarını tamamen ihmal edebilir. Bu ise çantanızı yere bıraktığınızda laptop’unuzun iyi bir biçimde sarsılması demek.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER