Üye Kayıt Üye Giriş

Ev ağınızın kapasitesini bu 25 ipucuyla zorlayın


Ev ağınızın kapasitesini bu 25 ipucuyla zorlayın

Bulunduğumuz dönemde bir ev ağına sahip olmak artık neredeyse şart hale geldi. Şanslıyız ki modern donanım ve yazılımlar, ağları kurmayı oldukça kolay bir hale getirdi. Birden fazla bilgisayarınız varsa, muhtemelen ağ ile bağlamış olabilirsiniz, ancak ağınız çalışıyor olsa bile onu optimize etmeniz gerekebilir.

Ağ donanımınızı sınırlarına zorlamak ve son kapasite kullanmak istiyorsanız, sonraki sayfalarımızdaki adımları takip edin!

1. Kanal numarasını değiştirin

Kablosuz ağlar sabit bir kanaldaçalışmaktadırlar. Bir çok router’da önceden belirlenmiş bir kanal seçildiğinden, sinyaller yakın router’larla karışabilir. Kablosuz ağ sinyaliniz yeterince iyi değilse kanal numarasını değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

2. Router’ınıza boş alan verin

Router’ınızı diğer kablosuz cihazlardan uzak ve merkezi bir yere yerleştirin. Direk olarakgüneş ışığı almamasına, hava deliklerinin kapanmamasına dikkat edin.

3. Sinyal gücünü artırın

Router’ı yerleştirecek iyi bir yer bulamıyorsanız, çok antenli bir router almayı ve antenlerini evinizin farklı yönlerine yönlendirmeyideneyebilirsiniz. Zaten bir router’ınız varsa antenini daha iyisiyledeğiştirmenin mümkün olup olmadığını araştırın. En iyi çözüm ise router’ınızla uyumlu bir wireless repeater kullanmak.

4. WEP kullanın

Güvenliksiz bir ağa sahipseniz komşularınıza internetinizi hibe ediyor ve sinyal alanına yaklaşabilecek hacker’ların yüzlerini güldürüyorsunuz demektir. Kablosuz router’lar WPA ve WEP gibi çeşitli şifreleme yöntemleri sunuyor fakat varsayılan olarak etkin değiller.

WPA2 şu an en güvenilir sistem, ancak hangi şifreleme yöntemini kullanacağınıza karar vermeden önce ağ kartlarınızın ve cihazlarınızın desteklediğinden emin olun.

5. Erişimi seçtiğiniz PC’lere kısıtlayın

Şifrelemeyi kullanmak istemiyorsanız, router’ınızın sadece seçtiğiniz bilgisayarlara bağlanmasını sağlayabilirsiniz. Router’ınız her bilgisayarıMAC adresine göre tanımlar. Router’a istediğiniz bilgisayarların MAC adreslerini girerek bunu yapabilirsiniz.

Bu yöntemin dezavantajı ise, örneğin yeni bir bilgisayarı ağa bağlamak istediğinizde MAC adresini router’a eklemeniz gerekecektir.

6. SSID yayımını kapatın

Tüm kablosuz router’lar, kendilerini ağ bilgisayarlarına tanıtan bir SSID tanıtıcısına sahiptirler. Aynı üreticilerin router’ları genellikle aynı SSID’ye sahiptir.

Router’ınızı komşularınızınkinden ayırmak için öncelikle SSID’nizi değiştirmelisiniz. Donanımınızın kurulumu tamamlandıktan sonra ise en iyisi SSID yayımını kapatmanız. Bunun anlamı ise şudur: Router’ınız kullanılabilir ağlar arasında listelenmeyeceğinden hacker’lar için potansiyel bir hedef haline gelmeyecektir.

7. Firmware’inizi güncelleyin

Router üreticileri, router’ları piyasaya sürdükten sonra da firmware’ler üzerinde çalışmaya devam ediyorlar. Yeni firmware sürümleriyle kullanıcı ara yüzü güncellenebiliyor, yeni özellikler eklenebiliyor veya çeşitli işlevler daha iyi işler bir hale getirilebiliyor.

8. Router yöneticisini tanıyın

Tüm router’lar internet tarayıcısı tabanlı bir yönetim arayüzüyle geliyor. Bir çok routerın yönetim arayüzüne gitmek için tarayıcınızda 192.168.1.1 adresini girmeyi deneyebilirsiniz.

Router’ınızın ayarları arasında dolaşıp neler yapabileceğinizi incelemek iyi bir fikir olabilir.

9. Bağlantınızı denetleyin

Sağlam bir bağlantı için ethernet kablolarını tercih edin. İkibilgisayar arasındaki bağlantıyıping komutu ile kontroledebilirsiniz.

Bunun için örneğin komut satırını çalıştırın ve ‘ping 192.168.1.5′ yazın (IP adresini kontrol etmek istediğiniz bilgisyarınki ile değiştirin).

10. Portları yönlendirin

FTP sunucuları, dosya paylaşım programları gibi bir çok sunucu ve uygulama, ağınızın dışındaki kullanıcılara da ulaşmak ihtiyacı duyar. Bu uygulamalar belirli portlardan gelen bağlantıları kabul ederler.

Router’ınızın ara yüzünü kullanarak gelen trafiği ağınızdaki belli bir bilgisayardaki belirli bir porta (veya bir port aralığına) yönlendirebilirsiniz.

11. DNS sunucularını değiştirin

DNS sunucuları, örneğin web tarayıcınızda www.dersbilgisayar.com şeklinde girdiğiniz bir adresi bilgisayarların anladığı bir takım rakamlara dönüştürür. ‘404 sayfa bulunamadı‘ hatalarını gösterir, yanlış yazılan adresleri düzeltebilir.

DNS sunucuları genellikle internet servis sağlayıcınız tarafından tanımlansa da OpenDNS, Google Public DNS gibi ücretsiz hizmetleri kullanabilirsiniz.

12. USB bağdaştırıcısı kullanın

Bugünlerde kablosuz modüle sahip olmayan bir laptop bulmak zor da olsa, kablosuz ağların her zamangüvenilmediğini biliyoruz.

Masaüstü bilgisayarlarda kullanabildiğimiz antenli ağ kartları ise haliyle laptop’lara uyumlu değil. Taşınabilirlik ve güvenliğin her ikisini birden istiyorsanız, bir USB bağdaştırıcı kullanmalısınız.

13. Dinamik DNS’i etkinleştirin


Dinamik DNS özelliği, bilgisayarınıza uzaktan bağlanmanıza izin verir. Dinamik DNS, dinamik IP adresinizi bir domain adıyla ilişkilendirir ve bu sayede ev bilgisayarınıza dünyanınher yerinden erişebilirsiniz.

Bu özelliği router’dan etkinleştirmek dışında, DynDNS.org gibi bir hizmete de kayıt olmalısınız.

14. Wake-on LAN ile güç tasarrufu yapın


Kullanmadığınız bir yazıcı sunucusunu sürekli açık tutmaktansa,Wake-on LAN özelliğini kullanarak otomatik olarak kapanmasını ve bir ağ etkinliği olduğunda açılmasını sağlayabilirsiniz.

15. Çevrim içi bağlantınızı şifreleyin

Artan snooping araçlarıyla beraber internette izinizi gizlemeden herhangi bir şey yapmak artık güvenli değil. Çevrim içi etkinliğinizi şifreleyecek ve meraklı gözlerden koruyabilecek bir çok yazılım mevcut.

En iyileri ise şunlar: Thunderbird için Enigmail eklentisi, Google Talk için Psi, Gmail için FireGPG

16. Bir firewall edinin

Windows ve Linux altında birfirewall yapılandırmanız mümkün, ancak ciddi bir çözüm arıyorsanız Ebox gibi bir özel firewall dağıtımı edinin.

17. Ebox yazılımını yükleyin

Ebox, Live CD ISO veVirtualBox/VMWare görüntü dosyaları olarak dağıtılıyor ve Ubuntu Server 8.04 tabanlı.Standart bir Ubuntu Server 10.04 kurulumunda da Ebox paketlerini yükleyebilirsiniz. Ebox’u paketlerini bu adresten bulabilirsiniz.

18. Ebox ayarlarını yapın

Ebox, ağınız için özel olarak ayarlanabilir. Erişimini kısıtlamak istediğiniz hizmetleri seçebilir, ağınızını bölümlere ayırarak istediğiniz bölümlerin güvenliğini diğerlerinden yüksek hale getirebilirsiniz.

19. İçeriği filtreleyin

Firewall’ın yanınıda, dağıtımla beraber saldırı algılama (Snort) ve içerik filtreleme (DansGuardian) yazılımı da geliyor. DansGuardian,ClamAV antivirüs yazılımına eklenerek virüs imzası tabanlı bir filtreleme de yapabiliyor.

20. Diğer özellikleri de kullanın

Ebox, gateway olarak da çalışabiliyor ve diğer hizmetler için sunucu görevini üstlenebiliyor. Ağınızı bir VPN’ye dönüştürmek için gerekli uygulamalara sahip, Squid web proxy ve Posfix posta sunucusu işlevini görebiliyor ve daha da fazlasını yapabiliyor.

21. uPnP’yi etkinleştirin

Universal Plug and Play (Evrensel Tak ve Kullan), uPnP destekli cihazların kullanıcı müdahalesine gerek kalmadan birbirlerini bulmalarını sağlamaktadır. Router ara yüzünden etkinleştirdiğinizde, uPnP destekli cihazlar, birbirleriyle iletişim kurabilir hale gelecektir.

22. Dosyalarınıza uzaktan erişin

Klasörleri paylaşma işi SMB protokolüne dayanıyor. Bu protokol sayesinde uzak bir ağdan Ağ Komşularını kullanarak dosyalarınıza erişebilirsiniz.

23. Yazıcılarınızı uzaktan paylaşın

SMB protokolü, dosyalarıpaylaşmak dışında bir Windows bilgisayarına bağlı yazıcıları da paylaşmakta kullanılabilir. Windows denetim masasını kullarak ayarları yaptıktan sonra, bir yazıcıuzaktan, farklı bir işletim sistemini kullanarak dahi, erişilebilir.

24. Paylaşılabilen bölümleri FAT olarak biçimlendirin

Windows yüklü bilgisayarlar, birbirlerini rahatlıkla görebiliyor ve dosya paylaşabiliyorlar. Fakat Linux ve Mac cihazlar için FAT dosya sistemini kullanmanız gerekiyor.

25. USB sürüclerini bağlayın

Yeni router’lara bir veya daha fazla USB sürücü bağlamanız mümkün. Bağlanan USB cihazlara router’a bağlı olan tüm kullanıcılar tarafından erişilebilir.

 

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER