Üye Kayıt Üye Giriş

Wi-Fi Sinyalini Güçlendirme Yolları


Wi-Fi Sinyalini Güçlendirme Yolları

Wi-Fi sinyallerine artık sadece bilgisayarımızdan internet bağlantısı için değil tabletlerimiz, akıllı telefonlarımız, televizyonumuz hatta evde birçok cihazımız için ihtiyaç duymaktayız. Bu nedenle sinyalin seviyesi bulunduğumuz yerde ne kadar güçlü olursa bağlantılarımız da o kadar verimli oluyor. Evlerin yapılış şekli sinyal seviyesini en çok etkileyen faktör olarak görülüyor. Özellikle eski binalarda kullanılmış olabilecek duvar içindeki kümes teli bile sinyal gücünüzü etkileyebiliyor. Çelik binalar, beton, klima tesisatı düzeniniz, evinizin içindeki eşyaların yerleri bile sinyal gücünüze etki edebilir. İşte sizlere Wi-Fi sinyalini güçlendirme yolları :


vi-fi sinyalini


Komuşularınızın router sinyalleri ile karışma
Kullandığımız router’ların bir çoğu aynı varsayılan kanalı kullanmakta ve kimse router’ların ince ayarlarına girip kanal ayarlarını değiştirmiyor. Eğer evde bilgisayarınızı kullanırken ağ seçenekleri içerisinde çokfazla ağ sayısı fazla var ise veya komşunun router konumunun sizi etkilediğini düşünüyorsanız, kanal sayısını değiştirmeniz faydalı olacaktır.

Web tabanlı Meraki Wi-Fi Stumbler, en az kullanılan kanalı bulabileceğiniz web tabanlı bir uygulama. Windows kullanıcıları inSSIDer’i, Mac kullanıcıları ise iStumbler‘ı deneyebilir. Android telefonunuz varsa, WiFi Analyzer ile evinizin içinde yürüyebilir ve hangi kanalın yoğun olduğunu görebilirsiniz.

Router’ınızın konumu
Router’ınızı en iyi şekilde konumlandırmak için bu beş adımı takip edin:

1. Anteninizin dikey konumda olması gereklidir. Wi-Fi sinyalleri anteninizin yan taraflarından yayıldığından, anten farklı bir yöne bakıyorsa belirli bir alanda biraz daha iyi sinyal gücü sağlayabilirsiniz ancak sinyalin büyük çoğunluğu yere ve tavana isabet ediyor olacaktır.

2. Router’ınızın engellerden uzak olmasına dikkat edin. Bu kalın bir duvar, yakında bulunan elektronik aletler, sinyalin yayılmasına engel olan metal nesneler olabilir.

3. Router’ınızı komşularınızdan uzak bir konuma yerleştirin ve farklı bir kanal kullanarak karışmaya engel olun.

4. Router’ınızı evinizin merkezi bir bölgesine yerleştirin.

5. Router’ızın yüksek bir konumda olmasına özen gösterin, çünkü Wi-Fi sinyali aşağıya doğru daha kolay hareket etmektedir.

Yetersiz sinyal gücü
Wi-Fi sinyaliniz odanızın hemen dışında bitiyorsa, yapınızla ilgili çözmeniz gereken bazı sorunlar olabilir veya eviniz içerisinde CAT kablosu döşemeniz gerekebilir. Sinyal alma konusunda ‘tam sınırda’ olduğunuzu düşünüyorsanız, bazı yöntemlerle router’ınıza bu boşluğu dolduracak gücü katmanız mümkün olabilir.

Sinyal alanını artırmanın birçok yoluna rastlamak mümkün. İşte bunlardan ikisi:

- Alüminyum kaplamalı Windsurfer parabolik anten eklentisi

- Router’ınızın antenini fiziksel olarak uzatın

Sinyali tekrarlayın
Bir kablosuz köprü (Wireless bridge) kurabilir veya eski bir router’ı tekrarlayıcı (repeater) haline getirebilirsiniz. Köprü ve tekrarlayıcı arasındaki fark ise şu: Köprü, Wi-Fi sinyali yoluyla internet bağlantısı için ethernet girişleri sunarken; tekrarlayıcı ise sinyali aldıktan sonra güçlendirerek tekrar yayar.

Tekrarlayıcılarda bir miktar hız kaybı meydana gelebilir ancak sadece yatağında internette dolaşmayı veya evinin internetsiz kalan bir köşesine de sinyal ulaştırmayı isteyen kullanıcılar için faydalı bir çözüm olacaktır.

Ders Sahibi;

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER