Üye Kayıt Üye Giriş

Sony Kan Kaybediyor


Sony Kan Kaybediyor


2011 yılı final raporlarını açıklayan firma beklenildiği gibi büyük bir düşüş yaşadı. Özellikle PlayStation kanadında aldığı darbelerle sarsılan firma, 2012'ye yine de umutla bakıyor.


2011 yılı hangi firma için kötü geçmişti diye soracak olursak, alacağımız cevap çok net bir şekilde Sony olacaktır. Özellikle PlayStation 3 kanadında yaşanan gelişmeler, PSN'in hack'lenmesi gibi olaylar yüzünden firma büyük bir zarara uğradı denebilir.
 


Her ne kadar başkan yardımcısı dahi çıkıp tüm dünyadan özür dilese de, Sony kullanıcılarının güveni sarsılmıştı bir kere. Bu güven ortamı kolay kolay yaratılamıyor sonuçta.

Firma 2011 yılı final raporlarını yayımladığında da ortaya yukarıda anlattığımız tablonun yansıması çıkıyor. Uzun zamandır ilk kez Sony, bir yılı net bir şekilde zararla kapattı.

Görünüşe göre 5.73 milyar dolar kaybı olan Sony, üretimde de yaklaşık 800 milyon dolar civarı bir giderle yılı kapatmayı başarmış. Fakat firmanın geleceğe umutla baktığı söylenebilir çünkü Kaz Hirai, gelecek yılda aşağı yukarı 2 milyar dolar kar elde etmeyi planladıklarını belirtmiş.

2011 yılında Sony'nin elde ettiği satış rakamlarına da göz atmak gerekirse, PlayStation 3 platformunda 14 milyonluk bir satış rakamına ulaşmış. PSP ve yeni el konsolu PS Vita'nın toplam satış rakamı ise 7 milyon adet.

Firma ayrıca 20 milyon LCD TV ve 21 milyon kamera satmayı da başarmış. 2012 yılında ise 16 milyon PlayStation 3 ve 33 milyon akıllı telefon satışı elde etmeyi planlıyor.

Bakalım firma, beklediği satış rakamlarını ve kar oranını elde edebilecek mi? Bunu ancak 2012'nin çeyrek yıllık raporları açıklanmaya başladığı zaman göreceğiz.

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER