Üye Kayıt Üye Giriş

Twitter'a Şair Robot


Twitter'a Şair Robot


Hiç gönderdiğiniz tweet'lerden bir şiir oluşturmayı düşündünüz mü? Artık bunu sizin için yapabilen ve bu konuda oldukça da başarılı olan bir robot var.


Her gün onlarca tweet attığımız Twitter'da bizimle aynı anda ve kafiyeli tweet'ler atan kullanıcılar olabileceğini hiç düşünmüş müydünüz? Pentametron adlı botu tasarlayan Ranjit Bhatnagar düşünmekle kalmayıp bu ilginç fikri hayata da geçirmiş.

Pentametron, gönderilen tweetleri toplayıp analiz ederek onlardan 14 mısralık şiirler oluşturuyor. Oluşturduğu bu büyülü dizeleri de Pentametron.com'da yayınlayan bot, anlamlı dizeler oluşturma konusunda pek başarılı olmasa da kafiye konusunda dijital ortamın en başarılı ismi gibi görünüyor.Bhatnagar, "Pentametron öncelikle emoticon ve ASCII karakterlerden yapılmış resimlerden arınmış bir tweeti alıyor sonrasında ise özel bir sözlük aracılığıyla kelimelerin okunuşuna bakarak bunları en kafiyeli olacak şekilde karşılaştırıyor. Eğer tweet uzunluk ve kafiye olarak uyumluysa Pentametron bu tweet'i retweet ederek şiirine ekliyor." açıklamasını yaptı.

Pentametron'un sadece İngilizce ile uyumlu olduğunu hatırlatmamızda fayda var. Eğer şiirde sadece kafiyeye önem veriyorsanız Pentametron'u bir denemenizi tavsiye ederiz. Kim bilir belki de Pentametron da yeni bir akım başlatarak sonunda şiir kitabı çıkaran ilk bot olarak tarihe bile geçebilir.

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER