Üye Kayıt Üye Giriş

Yandex Ankara Panaromalarına Güncelleme


Yandex Ankara Panaromalarına Güncelleme


Yandex'in haritaları üzerinden sunduğu panorama servisini güncelledi. MİT, bu uygulamaya tepki göstererek fotoğrafların kaldırılmasını istemişti.


Yandex'in daha önce İstanbul için hizmete sunduğu panorama özelliği ile adeta sokakta dolaşır gibi fotoğraflara bakarak bir şehri gezmek mümkün. Ancak aynı hizmet, Ankara'da MİT'in tepkisiyle karşılaşıldı.

Yandex'ten gelen bilgilere göre Ankara kapsamında toplam 1757 km, yüksek çözünürlüklü ve 360 derece gezilebilen 49.673 adet panorama sunuluyor. Son gelen güncelleme ile birlikte Hacı Bayram Veli Camii, Augustur Tapınağı, Vakıf Suluhan Çarşısı gibi tarihi yerlerin dışında Bilkent Üniversitesi de sanal ortamda gezilebilecek.
 


Hatırlanacağı üzere Yandex'in panorama uygulama Milli İstihbarat Teşkilatı'nı (MİT) alarma geçirmişti. MİT, İçişleri Bakanlığı'na bir yazı göndererek şirketin yaptığı çalışmalar için valilikler yerine MİT, Genelkurmay ve Cumhurbaşkanlığı gibi ilgili kurumlardan izin almasını ve işlemlerin bu kurumlar kontrolünde yapılmasını istemişti.

Yandex'in tartışmalara sebep olan fotoğrafları, bu güncellemeden sonra da sitedeki yerini korudu. Fotoğraflar her ne kadar binaların içerisiyle ilgili detayları yansıtmıyor, sadece sokaktan görüldüğü kadarını içeriyor olsa da MİT, güvenlik açısından bu uygulamayı sakıncalı görmüştü. Ancak anlaşılan o ki Yandex bu fotoğrafları kaldırmamakta kararlı.

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER