Üye Kayıt Üye Giriş

Felçli Adam Gözleriyle Tweet Attı


Felçli Adam Gözleriyle Tweet Attı


Geçirdiği kriz sonrası felç olan adam, özel bir yazılım desteği sayesinde gözleriyle mikro blog Twitter'a ilk tweet'ini gönderdi. Peki yazdığı ilk ileti neydi ve nasıl bir teknoloji kullanıldı?

Sosyal medyanın etkin isimlerinden Twitter sanal alemdeki yolculuğuna son sürat devam ediyor. Yakın zamanda mavi kuş logosunu yenileyerek önemli bir hamle yapan site daha sonra LulzSec'in düzenlediği hack saldırı sonucu sıkıntılı günler yaşadı. 10 bin profilin ele geçirilmesiyle güvenlik konusunda çekincelerin yaşandığı mikro blog bu sefer ise oldukça farklı bir olayla karşımızda.


 


2005'te geçirdiği felç sonucu (locked in sendromu) boyundan aşağısını hissetmeyen Tony Niclinkson'ın hayatı giderek kötüleşmeye başladı. Hastalığı dolayısıyla günlük yaşamında oldukça zorlanan Niclinkson giderek hayata küsmeye başladı. İnsanlarla iletişimde ciddi anlamda sıkıntı yaşayan adam tam kendini soyutlamaya başlamışken imdadına Twitter yetişti.

Geliştirilen özel bir yazılım sayesinde göz bebeklerinin hareketi algılanan Tony, bu sayede istediği harfleri seçerek cümle kurabiliyor. Sensör tarzında çalışan sistem göz hareketiyle çalışıyor ve göz kırpınca ilgili komutu yerine getiriyor. Bu sayede Twitter'ı kullanan adam ilk tweet'ini gönderdi.
                                                           (Merhaba Dünya. Ben Tony Nicklinson. Locked-in sendromum var ve bu benim ilk tweet'im)

@TonyNicklinson ismindeki kullanıcı adıyla profil açan Niclinkson'ın şu an yaklaşık 14 bin takipçisi var. Adeta dünya ile tekrar iletişime geçerek Twitter vasıtasıyla insanlarla konuşan adam böylece hayata biraz daha bağlandığını bildirdi.

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER