Üye Kayıt Üye Giriş

YouTube'a Yüz Mozaikleme Özelliği Geldi


YouTube'a Yüz Mozaikleme Özelliği Geldi


Sanal dünyanın video görüntüden sorumlu adresi YouTube'a yüz mozaikleme fonksiyonu dahil edildi. Peki sistem nasıl çalışıyor ve gözde sitenin bu adımla asıl amacı ne?


İnternet kullanıcıları arasında hayli popüler olan ve neredeyse alanının tekeli olmayı başaran YouTube cephesi çalışmalarını sürdürüyor. Son olarak kendi komedi kanalını açarak online yayın yapan ünlü serilere rakip olmayı hedefleyen servis, daha sonra görsel sosyal ağ Pinterest'e üye olarak site dışı trafiğini arttırmayı hedefledi.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de hayli popüler olan platform Andorid yazılımını güncellemenin yanı sıra hatırlayacağınız üzere video düzenleme aracını elden geçirmişti. Kritik düzenlemelerin ardından yetenekleri arttırılan sistem şimdi de "yüz mozaikleme" ile karşımıza çıkıyor.
 


Kişilerin yükledikleri videolarda gizlilik ve anonim yapıyı korumalarını sağlayan fonksiyon ilk etapta yüz algılama için ilgili görüntüyü tarıyor. Bulunan suratlar çerçeve içerisine alınarak mozikleme işlemi gerçekleştiriliyor. Fakat gerek zayıf ışık gerek kamera açısından ötürü kimi zamanlar yüz tanıma sistemi tam anlamıyla çalışmıyor.

YouTube'un Amacı Oldukça Farklı

Video hazinesi YouTube'un bu sefer aslında oldukça farklı bir hedefi var. Bildiğiniz gibi dünya genelinde yaşanan çoğu siyasi ya da son dakika gelişmelerine (örneğin Muammer Kaddafi'nin yakalanması) ait görüntüler ilk olarak YouTube'a yükleniyor. Buradan kısa süre içerisinde milyonlara ulaşan kayıtlar adeta gündem maddesi haline geliyor. Haliyle hem ziyaretçi oranları artıyor hem de sitenin sanal alemdeki gücü bir kez daha yineleniyor.
 


Durumun farkında olan YouTube ekibi ise bu kozunu daha etkin kullanmak için bahsi geçen yeniliği duyurdu. İnsanların video yüklerken gizlilik konusunda daha cesaretli olmalarını isteyen yetkililer bunun için bahsi geçen yeniliği duyurdu.

Kullanıcı paneline yerleşen fonksiyon tek tıkla kullanılabiliyor. Bakalım YouTube'un "gizlilik" konusundaki bu adımı amacına ulaşabilecek mi.

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER