Üye Kayıt Üye Giriş

Freehand Toolbar


Freehand Toolbar

FreeHand

1- Toolbar

Freehand 9’in çalışma ortamını, ekranın üst tarafında yatay olarak görebileceğiniz Araç Çubukları [Toolbar] ve objeler için dikey olarak konumlanmış değişik değer ve komutları verebileceğiniz Paletler [Palettes] oluşturur.

Bütün pencereleri ekran üzerinde istediğiniz yere konumlandırabilir, sağ üst kenarındaki düğmeden çubuk olarak toparlayabilir, tekrar aynı düğme yardımı ile açabilirsiniz.

Araç çubukları, çalışmanıza hız katan düğmeler içermektedir. Bu çubukları ister kenar köşelerinden tutup sayfa üzerine sürükleyerek yüzer pencereler haline, ister tekrar üst kısma sürükleyip sabit araç çubuğu haline dönüştürebilirsiniz

Bütün Araç Çubuklarına ve Paletlere ulaşmak için Window (Pencereler) menüsünü kullanabilirsiniz.

 

2- Araç Çubukları Tanımları

Araç Çubukları, menülerden verebileceğiniz çok kullanılan komutları birer düğme olarak üzerinde bulundurur. Bu düğmelere bir kere tıklamanız komutu vermek için yeterlidir.

Araç çubuklarını kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Dilediğiniz düğmeyi paletten çıkartıp, farklı bir düğme ekleyebilirsiniz. Freehand 9, hemen hemen tüm menü komutlarını düğme haline dönüştürüp bir kütüphane sayılacak bir düzenek kurarak yeniden düzenlemeyi kullanıcıya bırakmış.

Araç Çubuklarını yeniden düzenlemek

Araç Çubukları üzerindeki düğmeleri yeniden düzenlemek için;

Edit menüsünden veya Window menüsünden Toolbars>Customize komutu verin.

Ekrana Customize Toolbars adlı pencere gelecektir. Pencerenin menü adları bulunan Command bölümünde küçük üçgenleri (pc'de + işareti) tek kere tıklarsanız menü komutlarına ulaşırsınız. Seçtiğiniz menü komutu, Buttons bölümünde işaretlenecektir. İşaretli düğmeyi pencere üzerinden tutup Araç Çubuğunun üzerine veya Araç Pateti üzerine sürükleyip bırakın. Düğmenin sürüklediğiniz yerde kaldığını göreceksiniz.

Araç çubuğu üzerindeki herhangi bir düğmeyi çıkarmak için, Customize penceresi açık durumda iken, araç çubuğu üzerindeki düğmeyi tutup çubuğun dışına doğru sürükleyin.


3- Menü kısayol komutlarını yeniden düzenlemek

 

Frehand 9, menü kısayollarını da yeniden düzenlemeyi kullanıcı denetimine vermiş. Dilediğiniz gibi bu kısayolları güncelleyebiliyorsunuz.

Bu işlemi yapmak için;

Menüden File>Customize>Shortcuts komutu verin.

Ekrana Customize Shortcuts adlı pencere gelecektir.

Pencerenin menü adları bulunan Command bölümünde küçük üçgenleri (pc'de + işareti) tek kere tıklarsanız menü komutları listesini göreceksiniz.

Kısayol tuşu vereceğiniz menü adını listeden seçin.

Press new shortcut key altındaki bölüme maus ile tek kere tıklayın. Bölgenin etrafı gri çerçeve ile çevrilecek ve aktif duruma geçecektir.

Klavyeden, komut (Command), alt (Option) veya kontrol (kntr) tuşlarından biri veya tümü (bu atama size kalmış, birini, ikisini veya üçünü birden seçebilirsiniz) basılı durumda tutarak istediğiniz bir harfi tuşlayın.

Yeni kısayol adresini belirlemiş oldunuz. Ardından Assign tuşunu onaylarsanız verdiğiniz kısayol Current shortcut keys adlı bölgede belirecektir.

Current shortcut keys bölümünde, belirlemiş olduğunuz yeni menü kısayolunun eski kısayol adresi bulunuyorsa seçip Remove düğmesine onay verip silin.

Command bölümündeki listeden seçili menünün görevini Description bölümünden öğrenebilir. atama yaptığınız yeni kısayol komutu bileşiminin daha önce kullanılmışsa Currently assigned to bölümünde menü adını görürsünüz, daha önce kullanılmamışsa [unasigned] mesajı çıkacaktır.

Bütün kısayol komutlarını kendinize göre kişiselleştirdiniz ve saklamak istiyorsunuz. Keyboard shortcuts setting bölümündeki artı şeklindeki düğmeye tek kere tıklayıp, açılan pencereden kısayollarınıza bir dosya adı vererek, yeniden düzenlediğiniz bu menü komutlarını kaydedebilirsiniz.
 


4- Paletler ve Kullanımları

Paletler her biri özel bir işleve ait [Çizgi, Dolgulama, Katmanlar gibi] komut ve değişkenleri üstünde toplayan yüzer pencerelerdir.

Pencereler birbirleri içine toplanabilirler.

Pencereleri, tek pencere içinde toplamak için;

Ekranda açık olan bir pencerenin adının yer aldığı sol üst kısma mausla konumlanın ve parmağınızı mausa basılı tutarak ekranda açık olan diğer pencerenin üzerine doğru sürükleyip bırakın. Mausu bıraktığınızda sürüklediğiniz pencere diğer pencerenin içinde yer alacaktır. Pencere isimleri üzerine tıklayıp pencere içinde geçiş yapabilirsiniz.

Bir pencere içindeki birden fazla pencereyi birbirinden ayrı pencere yapmak için;

Pencere ismi üzerine mausla konumlanıp, parmağınızı mausa basılı tutarak dışarıya doğru sürükleyin.

Elinizi maustan çekince sürüklediğiniz pencere ekranda ayrı bir pencere olarak konumlanacaktır.

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER