Üye Kayıt Üye Giriş

Apple'dan, Google'a YouTube Darbesi!


Apple'dan, Google'a YouTube Darbesi!


Apple'ın en popüler mobil cihazlarında olmazsa olmaz Google ürünü olan YouTube uygulaması, artık gelmeyecek. İlginç gelişme, nereye varacak? Bu yazıda açıklıyoruz.


iPhone, iPad ve iPod'larda varsayılan olarak kurulu gelen YouTube uygulaması ile mobil cihaz kullanıcıları, online video izleme ve paylaşma için Google'ın bu servisini kullanıyordu.

Apple tarafında bu gece yaşanan bir gelişme, Google'a belki de en büyük darbelerden birini indirdi. Apple, iOS 6 için Beta 4 sürümünü yayınladı. Bu güncelleme ile beraber YouTube uygulaması, iOS 6 ile beraber, ortadan kalktı.

Haritalardan sonra sıra geldi YouTube'a

Apple ve Google arasında yaşanan soğuk savaş, önce haritalarda başlamıştı. Apple, bundan önce yayınladığı iOS 6 beta sürümünde, Google Maps'i varsayılan haritalardan çıkartıp kendi 3 boyutlu haritasını yerleştirmişti.

YouTube uygualaması ile Google'a indirilen darbenin etkisi, zamanla kendini gösterecektir gibi duruyor. YouTube'a yüklenen videolarda mobil cihazların katkısı çok büyük. Mobil cihazlar arasında ise iPhone başta olmak üzere iPad ve iPod'ların ayrı bir yeri var.

Apple, haritalarda olduğu gibi bu uygulama yerine alternatif bir uygulama getirmedi. YouTube'dan sonra en popüler video paylaşım siteleri arasında Vimeo ve Dailymotion bulunuyor.

İşin bir diğer ilginç yanı ise, varsayılan uygulamalar arasından kaldırılan YouTube uygulamasının App Store üzerinde de bulunmaması.

Kendi sosyal ağına hazırlık mı?


Apple'ın kendi sosyal ağını kurmak istediği söylentilerinin gündemi meşgul ettiği sıralarda Google ile yollarını birer birer ayırması, bu iddiaları güçlendiriyor.

Haritalardan sonra YouTube engeli ile gelen darbelerin en ölümcülü, varsayılan arama motorunun da değişmesi olurdu herhalde. Bu savaşın nereye gittiğini, Apple'ın neler planladığını zamanla göreceğiz.

 

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER