Üye Kayıt Üye Giriş

Yandex'in Panorama Desteği Yaygınlaşıyor


Yandex'in Panorama Desteği Yaygınlaşıyor


Ülkemiz pazarında henüz yeni olan Rus arama motoru Yandex, Türkiye'ye özel yerel çalışmalarını hızla devam ettiriyor. Buna göre harita servisindeki panoramatik görüntüler şimdi denize indi.


Uzun yıllardır internetten sorumlu isim olarak bilinen Google son dönemde zor günler yaşıyor. Bundan yaklaşık 1 yıl önce hizmete giren Rusya merkezli arama motoru Yandex, ülkemiz pazarında büyük işlerde adını duyurmaya başladı.

Google'ın gölgesinde kalacağı türündeki düşüncelerin aksine, Türkiye internet sektörüne oldukça hızlı bir giriş yapan firmanın en büyük artısı yürüttüğü yerel çalışmalar. Google ile kıyaslandığında ülkemiz internet kullanıcılarına daha fazla önem veren platform, bizler için değer taşıyan oluşumlar hakkında yakından bilgi sahibi.
 


Örneğin son olarak bugün kutladığımız 30 Ağustos Zafer Bayramımıza özel -her ne kadar sıradan olarak değerlendirilse de- logo hazırlayan ekip, kullanıcılarından beğeni topladı. Diğer taraftan haritalar servisi ile trafik bilgilerini aktarmaya başlayan arama motorunun en beğenilen hizmetlerinden birisi de panoramik görüntüler.

Özel kamera sistemi ile çektiği fotoğrafları birleştirerek -İstanbul, Ankara, İzmir gibi- çeşitli şehirlerden 360 derece görüntü ileten Yandex, adeta Google'ın açığını görüp kullandı. Zira dünyadaki birçok ülkede halihazırda aynı hizmeti veren Google Maps, maalesef Türkiye için bu kadar özenli davranmıyor.
 


Tam da bu noktada devreye giren Yandex ise hazırladığı özel araçlaryla gezintiye çıktı bile. Panorama çalışmalarını dur durak bilmeden sürdüren Haritalar ekibi bu sefer Antalya'da görüldü.

Bir nevi sıcak denizlere inen yetkililer Ağustos ayı boyunca 280.000 kare fotoğraf çekerek 70.000 panorama hazırladı. İl Kültür ve Turizm müdürlüklerinden resmi izinle Antalya merkezin yanı sıra Manavgat, Kemer ve Alanya gibi turistik yerler de çalışmaya dahil edildi.

Şu sıralar devam edilen düzenlemelerin ardıdan, önümüzdeki süreçte Antalya panoramalarının da Yandex Haritalar'da kullanıma sunulması bekleniyor. Sırada İzmit, Adana ve Bursa'ya gidecek olan site böylelikle en büyük rakibi Google'a hızla yaklaşarak, ülke kullanıcılarına özel yerel hamleleriyle tahminlerden daha hızlı yol katediyor

 

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti


 
Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER