Üye Kayıt Üye Giriş

Genelkurmay'dan Yandex'e Suç Duyurusu


Genelkurmay'dan Yandex'e Suç Duyurusu


Genelkurmay, Yandex'in sunduğu Haritalar hizmetinde askeri birliklere ait görüntüler de bulunduğu için suç duyurusunda bulundu. Yandex ise konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Türkiye pazarına hızlı bir giriş yapan ve geçtiğimiz günlerde ülkemizdeki 1. yılını kutlayan Rusya merkezli Yandex'in başı Haritalar uygulaması ile derde girdi. Bu uygulamada bulunan panoramik görüntülerin bazılarının askeri birliklerin bulunduğu yerleri de kapsaması Genelkurmay Başkanlığı'nı harekete geçirdi.

Bu görüntüler yüzünden Yandex hakkında suç duyurusunda bulunan Genelkurmay Başkanlığı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na bir yazı göndererek izinsiz olarak birinci derecede askeri yasak bölgelerin panoramik görüntülerini yayınlayan Yandex firması hakkında yasal işlem yapılmasını talep etti.

Öte yandan konuyla ilgili bir açıklama yapan Yandex Türkiye, gerekli izinlerin alındığını ifade etti. Genelkurmay ile irtibatta olduklarını açıklayan Yandex Türkiye, sorunun çözülmesi için çalıştıklarını ifade etti.

Yandex daha önce MIT'ten gelen talep doğrultusunda Haritalar hizmetindeki Ankara panoramik haritalarını güncellemişti.

İşte Yandex'in resmi açıklaması:

İnternet medyasında, şirketimize ait haritalar.yandex.com.tr adresinde askeri bölgelere ait panoramik görüntüler yayımlanması nedeniyle Genelkurmay Başkanlığı’nın hakkımızda suç duyurusunda bulunduğu yönünde haberler çıkmıştır.

Her ne kadar iş bu haberler hukukçularımızca teyit olunamamışsa da önemle belirtiriz ki, “Panorama” adlı servisimizde yayınlanan görüntülerde askeri bölgelere hiçbir şekilde odaklanmış olmadığımız gibi, söz konusu görüntülerin alımında yasalar çerçevesinde illerin valiliklerine başvurularak “Olur“ alınmıştır.

Konuya ilişkin olarak Genelkurmay Başkanlığı ile ikili görüşmelerimiz devam etmektedir. Sayın Başkanlığın yaklaşım, görüş ve yönlendirmelerinin büyük bir hassasiyetle dikkate alınacağı ve bu yönde davranılacağı, herhangi bir açıklamayı gerektirmeyecek kadar doğaldır. Kamuya saygılarımızla duyurulur.

 

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER