Üye Kayıt Üye Giriş

Upload Hızımızın Yükselmesi Gerek!


Upload Hızımızın Yükselmesi Gerek!


Değişen teknolojiler, internet hızındaki beklentileri de etkiliyor. Tüketiciler için 1 Megabit upload hızı, şu an için yetersiz. Güzel haberler, yakında.


BTK'nın verilerine göre 2008 yılında 6 milyon genişbant internet abonesi bulunuyorken bu sayı, dört yılda yaklaşık üç kat artışla 2012 yılı ikinci çeyrek sonu itibariyle 18,3 milyonu bulmuş durumda.

Genişbant interneti, teknolojinin otoban yolları olarak adlandıran Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın hayalinde ise orta vadede her eve en az 100 Megabit internet var.

Bu alanda ciddi çalışmalar yapılıyor. Başta Türk Telekom olmak üzere Turkcell Superonline ve Vodafone'un sürdürdüğü ilerlemeler, genişbant internet kullanıcı sayısını artırmak için önemli yatırımlar içeriyor.

Adil kullanım kotası yükseltildi, tüketiciler memnun oldu

Yapılan yatırımların yanı sıra, ekonominin itici gücü olan halihazırdaki genişbant internet kullanıcılarının durumunu incelemek de çok önemli. Türk Telekom'un gerçekleştirdiği bazı iyileştirmeler, tüketiciler tarafından olumlu karşılanmıştı.

Bunlar arasında adil kullanım kotasının yükseltilmesi ve kota bittiğinde hızın 1 Megabit yerine 3 Megabit'e düşürülmesini sayabiliriz.
 


Şimdi sıra geldi Upload (yükleme) hızına...

Genişbant internet kullanıcıları şu anda 1 Megabit upload hızına sahipler. Bu hız, internet kullanıcılarının sağlıklı haberleşmesi ve içerik üretmesi için bazı durumlarda yetersiz kalabiliyor.

Bulut bilişimi destekliyor

Kullanıcı sayısı giderek artan bulut bilişim hizmetlerinden sağlıklı bir şekilde faydalanmak için de daha yüksek upload hızlarına ihtiyaç var. Cisco'nun tahminlerine göre 2016 yılında global veri trafiğinin yıllık 6,6 Zetabit'e ulaşacağı ön görülüyor.

6,6 Zetabit'in ne anlama geldiğini tahmin edemeyebilirsiniz. O nedenle bazı örnekler vermek, bu kapasiteyi anlamak için daha fazla yardımcı olacaktır.

6,6 Zetabit;

92 trilyon saat müzik akışı, 16 trilyon saat web konferansı, 7 trilyon saat çevrimiçi HD video akışına eşit.

Türk Telekom'un ve diğer internet servis sağlayıcılarının bu alanda tüketicileri sevindirecek gelişmeler üzerinde çalıştığını ve bu gelişmeleri sıcağı sıcağına okurlarımıza duyuracağımızı aktaralım.

 

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER