Üye Kayıt Üye Giriş

Windows 2000 Server Dersleri


Windows 2000 Server  Dersleri

 

Bu penceredeki Action menüsünden ‘Manage authorized servers ’ seçeneğini seçerseniz karşınıza Şekil 2’deki pencere çıkacaktır.

                 
                                                               Şekil 2
Bu pencerede önceden yetkilendirilmiş sunucuları görebilirsiniz. Yukarıdaki şekilden da anlaşılacağı üzere benim bulunduğum ortamda kartal adlı bir DHCP sunucu var ve bu sunucu Active Directory içinde yetkilendirilmiş.Ben RIS server olarak da aynı makineyi yani DHCP servisi yüklü olan kartal adlı makineyi kullanacağım için ayrıca bir yetkilendirme yapmama gerek yok.Eğer siz RIS server olarak DHCP sunucusundan ayrı bir bilgisayar düşünüyorsanız yetkilendirme işlemini aşağıda anlatacağım şekilde yapın.Şekil 2’deki pencerede Authorize botununa basarsanız karşınıza yetkilendireceğiniz bilgisayarın ismini veya IP adresini girmenizi isteyen Şekil 3 ‘deki pencere çıkar.

                 
                                                    Şekil 3

Uygun değerleri girdikten sonra OK butonuna basın. Böylece RIS sunucunuzun yetkilendirme ilemini tamamlamış olduk.Burada önemli bir nokta  yetkilendirme işlemini gerçekleştirecek kullanıcının Enterprise Admin grubunun bir üyesi olması gerektiğidir. Aksi halde yetkilendirme işlemi başarısız olacaktır. Yetkilendirme işlemini gerçekleştirdikten sonra şimdi gönül rahatlığıyla RIS servisini kurabiliriz.Ama şu noktaya dikkatinizi çekmek isterim.RIS servisini kurduktan sonra bilgisayarınız yeniden başlatılacaktır. Eğer RIS servisini kuracağınız bilgisayarın network üzerinde üstlendiği başka görevlerde varsa (örnegin WEB server,DHCP server,Mail server vb.) bu  görevler kesintiye uğrayabilir.

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER