Üye Kayıt Üye Giriş

123Mac! - Mountain Lion kuruyoruz


123Mac! - Mountain Lion kuruyoruz


Bu yazımızda Apple’ın en yeni işletim sistemi Mountain Lion'ı (Dağ Aslanı) hem internetten indirerek hem de USB Flash bellekten kurulumunu anlatıyoruz.


Apple, Snow Leopard (10.6) işletim sisteminden sonra çıkan Lion (10.7) işletim sistemini AppStore üzerinden sunmaya başlamıştı. Böylece DVD formatında bir yükleme ortamını ortadan kaldırmış oldu. Lion işletim sistemine güncelleme yapmak isteyen kullanıcıların bilgisayarlarında en az Snow Leopard (10.6.6) yüklü olmalıydı ki AppStore'dan bu sürümü indirebilsinler.

Mountain Lion (Dağ Aslanı)

AppStore üzerinden indirilen yeni işletim sistemi, kullanıcı dosyalarına ve yüklü olan programlara dokunmadan sadece işletim sistemini yükseltiyor ve sorunsuz ve kayıpsız bir güncelleme imkanı sunuyor.
 


Geçtiğimiz günlerde Apple, Mountain Lion işletim sistemini yine AppStore üzerinden sunmaya başladı. Mountain Lion kurabilmek için bilgisayarınızda en az Snow Leopard (10.6.8) veya Lion işletim sistemi yüklü olması ve 19,99 USD ödemeniz gerekiyor.

Mountain Lion'u yüklemek için AppStore'a girip yükleme uygulamasını indirmeniz ve indirme işlemi tamamlandıktan sonra Uygulamalar klasöründeki yükleyiciyi başlatmanız yeterli olacaktır. Yüklenecek disk olarak ana diskinizi seçmeniz gerekmektedir (Macintosh HD)

Temel dosyalar yüklendikten sonra bilgisayarınız yeniden başlatılacak ve yeni işletim sisteminiz yüklenmeye devam edecektir. Yaklaşık 35 dakika sonra bilgisayarınızı yeni işletim sistemi ile kullanmaya başlayabileceksiniz.

Temiz bir yükleme yapmak için

Lion veya Mountain Lion yüklemesi yapabilmek için bilgisayarınızda en az Snow Leopard işletim sisteminin yüklü olması gerektiğini söylemiştik. Boş bir diske Lion veya Mountain Lion kurabilmek için öncelikle DVD'den Snow Leopard kurmak, ardından da AppStore aracılığı ile yeni sistemi kurmak çok büyük bir zaman kaybı olacaktır. Aynı şekilde yeni ve temiz bir kurulum için de aynı adımları tekrar etmek gerekecektir.

Tüm bunların yerine USB flash bellek ile bir kurulum ortamı hazırlayarak işletim sistemini USB flash bellekten de kurabilirsiniz.

USB belleğin hazırlanması

USB Flash bellek kurulumu hazırlamak için iki şeye ihtiyacınız var:

- En az 8 GB büyüklüğünde bir USB Flash bellek

- Kurmak istediğiniz işletim sisteminin (Mountain Lion veya Lion) AppStore'dan indirilmiş disk kalıbı

İşte adım adım yapmanız gerekenler:

- http://blog.gete.net/lion-diskmaker-us/ linkinde ücretsiz olarak sunulan Lion Disk Oluşturucusu uygulamasını indirin ve çalıştırın.

- Karşılama ekranında hangi işletim sistemini yüklemek istediğinizi seçin

- Bir sonraki ekranda AppStore'dan indirmiş olduğunuz disk kalıbını seçin ve Create a boot disk butonuna tıklayın.

- An 8 GB Flash thumb drive butonuna tıklayıp USB Flash belleğinizi seçin.

USB flash diskiniz kısa bir süre sonra hazır hale gelecektir.

Yüklemeye başlamak için:

- USB Flash belleğinizi bilgisayarınıza takın

- Klavyeden Option tuşuna basılı tutarken bilgisayarınızı yeniden başlatın.

- Mountain Lion Yükleme Aracından Disk İzlencesini açarak sabit diskinizi "MacOS genişletilmiş (Günlüklü) seçeneği ile formatlayın. (Tüm bu işlemlerden önce önemli dosyalarınızın yedeğini almayı unutmayın)

- Diskin formatlanması tamamlandıktan sonra Disk İzlencesini kapatın ve yükleme yapacağınız diski seçip Mountain Lion işletim sisteminin yüklemesini başlatın.

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER