Üye Kayıt Üye Giriş

Dizüstü Bilgisayarı Tam Şarj Etmeyin!


Dizüstü Bilgisayarı Tam Şarj Etmeyin!


Dizüstü bilgisayarınızın pilinin daha uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, tam olarak şarj etmeyin. Bazı bilgisayar üreticileri bile bu yolu önerip özel yazılımlar çıkarıyorlar.


Dizüstü bilgisayarınızın pili, en az işlemci veya sabit disk kadar önemli bir bileşen.Gelişen pil teknolojileriyle beraber, işlemcilerin daha az enerji tüketmesi ve işletim sistemlerinin, yüklü olduğu donanımı daha verimli kullanması için yapılan iyileştirmeler, cihazınızı daha uzun süre kullanmanızı sağlıyor.

Ancak, son 10 yıldaki gelişmelere baktığımızda, işlemciler inanılmaz hızlanırken, sabit disklerde devrim niteliğinde gelişmeler olurken, pil teknolojilerinde diğer bileşenlere paralel bir iyileştirme olmadı.

Bu nedenle hem kullanıcılar hem de bilgisayar üreticileri, olan imkanları değerlendirmek için elinden geleni yapıyorlar.

Her şey, pili daha uzun süre kullanmak için

Kullanıcılar, ekranın ışığını kısmaktan tutun da WiFi kapatmak da dahil olmak üzere, belki gelecekte gülerek hatırlayacağımız yöntemleri denerken tüketiciler de bu süreyi uzatmasa da pil ömrünü uzun tutacak ilginç yollar tavsiye ediyorlar.

Enteresan tavsiyelerden biri de pili tam doldurmamak. Belki ilk kez duyuyor ve şaşırmış olabilirsiniz ama bu bir gerçek. Pilinizin tam dolu olması durumunda, bu yapının size sağlıklı bir şekilde uzun süre hizmet vermesi, pek mümkün değil gibi görünüyor.

Eski dizüstü bilgisayarınızı ilk satın aldığınızda 3-4 saat dayanan pil ömrünün, 2 yıl içinde neden 2 saate düştüğünün cevabı da aslında tam olarak burada yatıyor.

Firmalar da kabul ediyor

ShiftDelete.Net Test Merkezi'ne inceleme için gelen bir dizüstü bilgisayarın üreticisi, bu konuda tüketicilere özel bir seçenek sunmuş bile.


Öyle ki; firma tarafından Windows'a yüklü olarak gelen bu araç, bu dizüstü bilgisayarın pilinin uzun süre kullanılmasını isteyenlere pilin tamamının değil sadece %80'inin doldurulmasını öneriyor.

Sahip olduğunuz dizüstü bilgisayarla uzun süren bir ilişki içinde olacaksanız, siz de bu tür bir araç le tanışsanız fena olmaz.

 

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER