Üye Kayıt Üye Giriş

Yeni Kral: Snapdragon S4 Pro


Yeni Kral: Snapdragon S4 Pro


Qualcomm'un IQ etkinliğinde tanıttığı Snapdragon S4 Pro işlemcileri, en iyiler listesini altüst edecek gibi görünüyor. Yaptığımız ilk testler ve bizi bekleyen yenilikler, bu yazıda.


Berlin'de Qualcomm tarafından gerçekleştirilen IQ 2012 etkinliğinde bizi bekleyen sürprizlerin, gündelik hayatımızda yapacağı değişiklikleri, organizasyonun öncesinde ben de tahmin edememiştim.

Yanımızdan ayırmadığımız akıllı telefonlar ve tabletler için en büyük sorunun ne olduğunu sorsam, sanırım ortak yanıtlarda buluşurduk.

Daha fazla pil ömrü, daha fazla performans listenin tepesinde bulunan istekler arasında. Cihazımızı biraz daha uzun süre kullanmak için yapmadığımız fedakarlık kalmıyor.


Test için kullandığımız Snapdragon S4 Pro işlemcili tablet

Zaten büyük olan ekranlara bir de ek bataryalar takarak, akıllı telefonlara bir de çirkin sıfatını ekliyoruz.

Oysa Qualcomm'un IQ 2012 etkinliğinde duyurduğu yeni nesil Snapdragon S4 işlemci ailesi, iki temel sorunu (performans ve pil) çözmek için tüketicilerle buluşmaya hazırlanıyor.

Hedef, dört çekirdekli akıllı bir telefon ile tek şarjda tüm gün hizmet verebilmek...

Snapdragon S4 ailesi kimlerden oluşuyor?

Dilerseniz öncelikle bu işlemci ailesinin üyelerinin kimler olduğuna bir bakalım.


Snapdragon S4 ailesi

Herkesin merakla beklediği ve sosyal medya hesaplarımızda paylaştığımız sonuçlarla adından bahsettirmeyi başaran S4 Pro işlemciler, 1.7 Ghz'e kadar çalışabiliyorlar. ARMv7-A mimarisine sahip olan işlemci Adreno 320 GPU kullanıyor. Bu yeteneklerin tamamı birleştiğinde mobil cihazdan daha çok, neredeyse bilgisayar deneyimini sağlayabilecek yetenekte bir yapı ortaya çıkıyor.

Ailenin diğer üyesi olan S4 Plus işlemciler ise 1.2 Ghz'e kadar çalışabiliyorlar. Yine ARMv7-A mimarisini kullanan yapı, grafik gücünü ise Adreno 305'ten alıyor.

Ailenin son üyesi olan ve giriş seviyesindeki mobil cihazlara güç verecek olan S4 Play işlemciler ise 1 Ghz'e kadar çalışabiliyor. ARMv7-A mimarisini koruyan işlemci, Adreno 203 grafik ünitesinden destek alıyor.

Mobil cihazdan ne bekliyoruz?

İşlemci ailesine yakından baktıktan sonra, şimdi de deneyimleri mercek altına almakta fayda var. Mobil cihazlardan ihtiyaçlarımızı karşılarken, aslında neleri talep ediyoruz? Qualcomm mühendisleri, işlemcilere gelen bu talepleri şöyle değerlendiriyorlar.

İyi bir web deneyimi...

Tarayıcınızı açtığınızda hızlı açılan siteler ve içeriğini en doğru ve net bir şekilde takip edebildiğiniz sayfalardan bahsediyoruz. Sadece sayfa içeriği değil, burada internet hızı da çok önemli.

Oyun deneyimi...

En yeni oyunları takılmadan canlı bir şekilde oynamaktan bahsediyoruz. Daha hareketli, kontrol seçeneği çok daha fazla olan performans canavarı uygulamalar, belki de işlemcileri en çok kullanan talepleri üretiyor.

Arabirim...

Mobil cihazların arabirimleri de her yeni işletim sistemi sürümünde geliştirilmeye devam ediliyor. Daha yumuşak geçişler, taleplere daha hızlı yanıt veren menüler de işlemcilerin daha yetenekli olmasını gerektiriyor.

 

 

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER