Üye Kayıt Üye Giriş

Metotlar ve Simulasyon Semineri İstanbul'da Yapıldı


Metotlar ve Simulasyon Semineri İstanbul'da Yapıldı


Zorlu simulasyon ve hesaplama işlemlerinde kullanılan Nvidia'nın Quadro ve Tesla GPU'larının üreticisi ve pek çok üreticinin katıldığı seminer epey dikkat çekiciydi.


Akışkanlar Dinamiğinde Matematiksel Metotlar ve Büyük Petrol ve Gaz Rezervlerinin Simülasyonu konferansı İstanbul Turkiye’de gerçekleştirildi

Uluslararası Petrol Mühendisleri Derneği “Society of Petroleum Engineers (SPE)” ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından organize edilen ve Endüstriyel ve Uygulamalı Matematik Derneği “Society of Industrial and Applied Mathematics (SIAM)” tarafından desteklenen “Akışkanlar Dinamiğinde Matematiksel Metotlar ve Büyük Petrol ve Gaz Rezervlerinin Simülasyonu” konferansı, 3-5 Eylül 2012 tarihleri arasında İstanbul Swissotel The Bosphorus’ta ve İTÜ'de gerçekleştirildi.

Konferansa, ExxonMobil, Chevron, Conoco, Total, PetroChina, Rosneft, Aramco gibi dev petrol şirketlerinin yanı sıra Intel, HP, IBM ve NVIDIA gibi süper bilgisayar şirketleri, Stanford ve MIT gibi üniversitelerden akademisyenler katıldı ve alanında dünyanın en iyilerinden olan birçok bilim insanı ilk defa Türkiye'ye geldi. İTÜ'den Prof. Dr. Serdar Celebi ve Doç. Dr. Ahmet Duran Konferans Organizasyon ve Bilim Komitesi'nde görev aldı.
 


NVIDIA Stratejik İşbirlikleri Ekosistemi, Global Enerji Sanayi Direktörü Michele Isernia’nın konuşmacı olarak yer aldığı konferansta, GPU üzerinde işlenen verinin sektörde sağladığı maliyet ve simülasyon sürelerinde sağladığı avantajlara değindi. Petrol ve gaz araştırmalarında sismik işlem sürelerini önemli ölçüde azaltan GPU tabalı NVIDIA TESLA sunucu çözümleri araştırmacıların iş modelini değiştirerek proje başına tek haneli araştırma yerine çift haneli adetlerde sismik araştırma yapabilmesine imkan tanıyarak daha hassas ve doğru sonuçlar elde edebilmelerini sağlıyor.

Michele Isernia sunumda görselleştirme ve hesaplama alanındaki NVIDIA liderliği ve deneyiminin, Enerji sektöründeki zorlu ve stratejik sorunları çözmek için nasıl kullanıldığının birçok örneği yer aldı. Takip eden sunumda Stone Ridge Technology Kurucusu ve Başkanı Dr. Vincent Natoli, NVIDIA TESLA GPU’lar ve geliştirdikleri GAMPACK ( GPU Accelerated Algebraic Multigrid Library Package ) sayesinde petrol yatak simülasyonlarının CPU sunucu kümelerine kıyasla 12 karta kadar daha hızlı yapılabildiğine değindi.

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER