Üye Kayıt Üye Giriş

Trinity Athlon'lar Listelelenmeye Başladı


Trinity Athlon'lar Listelelenmeye Başladı


AMD'nin Trinity tabanlı yeni nesil Athlon modelleri satıcı ve tedarikçi firmaların listelerine girmeye başladı. Yeni Athlon'lara bir göz atalım.

AMD'nin Trinity kod adlı yeni nesil Piledriver çekirdek tasarımını kullanan işlemcileri piyasaya çıktı. Yeni APU ailesinin şimdilik en güçlü modeli olan A10 5800K modelini geçtiğimiz günlerde burada incelemiştik.

Trinity'i Kısaca Hatırlayalım:

AMD, Trinity APU'larında yenilenen Piledriver X86 mimarisi üzerine inşa ediyor. Piledriver, geçtiğimiz kış çıkan AMD'nin Bulldozer mimarisinin revize edilip, performansının arttırılmış hali diyebiliriz. Yani incelediğimiz yeni APU'lar, piyasadaki Bulldozer mimarili FX modellerinden yerine göre daha iyi çekirdek performansına sahip. Yeni işlemcilerde mimari güncellemeler ve komut setleri başta olmak üzere pek çok yenilikler bulunuyor. Trinity modellerinde ön bellek miktarı FX ailesine göre daha az miktarda.

Trinity Athlon Nasıl Oluyor?

AMD, Trinity APU'larına dahili olaran Radeon HD 7000 serisi GPU'ları entegre ediyor. Böylece harici bir ekran kartı alma gereği ortadan kalkıyor. AMD'nin A serisi A10, A8, A6 ve A4 modelleri APU diye geçiyor yani içlerinde bir grafik ünitesi bulunuyor.

AMD'nin Athlon tabanlı yeni işlemcileri de Trinity çekirdek tasarımını kullanıyor fakat APU'lar gibi dahili grafik işlemcisi bulundurmuyor.

Yeni Athlon'lar Listelerde:

AMD'nin en yeni çekirdek tasarımını kullanan Trinity tabanlı Athlon'lar listelere girmeye başladı. Athlon II X4 740 X ve X74 750 K modelleri 46 ve 53 Sterlin fiyat etiketine sahip.

4 çekirdekli yeni Athlon'lar'dan X4 740X 65 watt güç tüketimine sahip. 3.2 GHz hızında çalışan işlemci, 4 MB L2 ön belleğe sahip.

Athlon II X4 750K ise firmanın en güçlü Athlon II işlemcisi olacak ve çarpan kilidi açık olarak gelecek. 3.4 GHz hızında çalışan işlemci yine 4 MB ön belleğe olacak fakat ürün 100 Watt güç tüketimine sahip olacak.

AMD'nin bu iki modelden sonra 2.8 GHz hızında çalışan Athlon II X4 730'u piyasaya sunması bekleniyor. O model de 65 watt güç tüketimine sahip olacak.

 

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER