Üye Kayıt Üye Giriş

SSD Fiyatları Giderek Ucuzluyor


SSD Fiyatları Giderek Ucuzluyor


Yüksek hızlı depolama birimleri olan SSD'lere talep giderek artmaya başlamıştı. İlk çıktıklarında pahalı fiyatlarıyla el yakan SSD'ler artık daha alınabilir durumdalar.

Bilgisayar donanımının belki de en az gelişen teknolojisi mekanik diskler oldu. Yıllardır aynı hızlarda kalan mekanik diskler, gelişen diğer donanımsal teknolojilerin yanında performansı sınırlayan unsurlar olarak bilgisayarlarımızın içerisinde kaldı.

SSD (Solid State Disk) NAND Flash yongalardan oluşan, tamamiyle elektriksel ve devre sistemiyle çalışan diskler, mekanik disklere göre hız olarak son derece avantajlı bir konumda. Fakat ilk SSD'ler yüksek fiyatlarıyla beraber pek yaygınlaşamadı.

Corsair, OCZ, Kingston, Intel, Sandisk, Samsung gibi pek çok üretici SSD üretimi gerçekleştiriyor. SSD üretimindeki bu rekabet ve gelişen üretim teknolojileri artık SSD'lerin ucuzlaması anlamına geliyor.

Techreport.com'un hazırladığı grafiklere göre ABD pazarında fiyatı yüzde 55 indirim gören SSD modelleri dikkat çekiyor. Özellikle OCZ Octane ailesindeki fiyat indirimleri dikkat çekiyor.

Samsung'un pazara hızlı ve uygun fiyatlı modellerle girmesi, SSD üreticileri arasındaki rekabeti daha da arttırdı.

Techreport.com'un yaptığı araştırmalarda yüksek kapasiteli SSD'lerin fiyat düşüşünün çok daha hızlı olduğu görülüyor. Örnek olarak OCZ Vertex 3'ün 240 GB'lığı 1 senede 500 Dolar seviyesinden 200 Dolar seviyesine kadar geriledi. Fakat aynı serinin 60 GB'lık modeli hala 100 - 75 Dolar aralığında kalmaya devam ediyor.

Son 7 günlük durumda GB başına düşen fiyat seviyesine baktığımızda, SSD'lerin gigabyte başına 0.67 Dolar seviyesine kadar düştüğünü görüyoruz. Ortalama gigabyte başına 1 Dolar ile 0.75 Dolar arasında.

Ülkemizde ürünleri getiren ithalatçılar, perakendeci şirketlerin kar oranları ve vergilerle beraber bu indirimler pek bizde yansımıyor.

Ne olursa olsun SSD'ler mekanik disklere göre düşen fiyatları ve çok daha yüksek performanslarıyla ciddi bir rakip olarak piyasaya geliyor. Pek çok firmanın iddialı ürünleri, büyük bir rekabet ile piyasada. Bu da fiyatların daha da düşmesine sebep olacak.

 

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER