Üye Kayıt Üye Giriş

Guide Tekniği


Guide Tekniği

   Gezdiğiniz Flashla hazırlanmış  bazı sitelerin animasyonlarında görmüşsünüzdür muhakkak. Bir nesne belli bir noktaya giderken düzgün bir yol değilde eğri büğrü bir yol izleyerek hedefe ulaşmaktadır. Bir nesneyi bir yere yerleştirip araya bir kaç frame boşluk bırakıp keyframe ekledikten sonra nesneyi bir önceki  yerinden uzaklaştırıp daha uzak bir yere yerleştirip motioon tweening uygulayarak nesnemizi hareket ettirebiliriz. Ama bu hareket düz bir hat olur ve nesne belirlediğiniz konuma ulaşmak için en kısa yolu seçer. Bizse nesnenin bizim istediğimiz yoldan gitmesini isitiyorsak Guideyi kullanma vaktimiz gelmiştir demek.

  İlk önce  hareket ettireceğimiz nesnemizi oluşturarak dersimize başlayalım. Bu tekniği anlatmak için yine Flashla hazırlayacağımız  yuvarlak bir nesne kullanacağız. Onun için Oval aracıyla kırmızı renkli bir yuvarlak çizelim. Çizimimizin kenarlıklarına tıklayarak onları seçili hale getirelim ve klavyeden Del tuşuyla kenarlıkları silelim.

  Yuvarlak nesne seçili iken F8 tuşuna basarak nesnemizi resim yapalım.

  40.Frameye Keyframe ekleyelim(F6). Şimdi Layer bölümünün altındaki Add Guide Layer düğmesiyle bir Guide ekleyelim.

  Guide layerimizin ilk framesi seçili iken Pencil aletiyle  nesnemizin izlemesini istediğimiz yolu çizelim.

 Sonra 40.frameye keyframe ekleyelim.Unutmayın nesnemizin olduğu layerle Guide layerimizdeki frame sayısı aynı olmak zorundadır.

  Şimdi Nesnemizin olduğu layerin (Layer 1) ilk framesine gelip nesnemizi seçili hale getirin. Ortasında bir artı işareti belirecek. Artı işaretinden tutun ve nesnenizi çizdiğiniz yolun bir ucuna taşıyın. Burda dikkat etmeniz gereken nokta nesnenizi çizginin ucuna taşıdığınız zaman ortadaki yuvarlak, çizginin üstüne oturmalıdır.

  Layer 1'in 40.framesine geçelim ve burdaki nesnemizide seçili hale getirdikten sonra yine artı işaretinden tutarak ortasındaki yuvarlağı, çizgimizin boşta kalan ucuna oturacak şekilde yerleştirelim. Şimdi Layerin 1'deki 1 ve 40. frameler arasında herhangi bir frameye sağ tuşla tıklayarak Create Motion Tween uygulayalım.

  Çizgiler movienizi çalıştırıken gözükmezler. 

   Ctrl+Enter ile yaptığımız animasyonu görebilirsiniz.

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER