Üye Kayıt Üye Giriş

Gartner'a Göre PC Sektörü Yüzde 8 Daraldı


Gartner'a Göre PC Sektörü Yüzde 8 Daraldı


Gartner PC sektörünü analiz ettiği yeni raporunu yayınladı. Rapora göre PC sektörü yüzde 8 daraldı ve liderliğe Lenovo ulaştı. İşte raporun detayları.

Ünlü araştırma ve analiz şirketlerinden Gartner, PC sektörünün nabzını tutan piyasa araştırmasını yayınladı. Yayınlanan araştırma esasında bilinen bir gerçeği bizlere rakamlarla sunuyor. PC pazarı daralıyor.

Windows 8 öncesi yaşanan durgunluğu Windows 8'e mi bağlamak gerekir tam olarak bilemiyoruz ama donanım satışları olsun, taşınabilir bilgisayar ve masaüstü bilgisayar satışları giderek azalıyor.

Gartner'ın raporuna göre 2012 yılı üçüncü çeyreğinde masaüstü ve mobil PC satışları 87.5 milyon civarında olduğu görülüyor. Bu rakamlar geçtiğimiz yıl 95.4 milyon seviyesindeydi. Yani yüzde 8 azalma söz konusu.

IBM'den sonra büyük bir atılımla istikrarlı gidişatını sürdüren Lenovo, Gartner'a göre toplam PC satışında lider. Toplam 13.767.976 sevkiyat yapan firrmayı HP, 13.550.761 sevkiyatla takip ediyor. Bu iki firmanın pazar paylarına baktığımızda Lenovo'nun yüzde 15.7, HP'nin de 15.5'i elinde tuttuğunu görüyoruz.

İlk iki firmaya baktıktan sonra Dell'in üçüncü olduğunu görüyoruz. Pazarın yüzde 10.5'ini elinde tutan Dell, 9.216.638 adet sevkiyat gerçekleştirmiş. Dell'i ise Acer ve Asus takip ediyor. İki firmanın pazar payı ise sırasıyla yüzde 9.9 ve 7.3.

Sadece ABD pazarına bakacak olduğumuzda burada birinciliği HP, Lenovo'dan devralıyor. HP'nin üçüncü çeyrekte ABD pazarına 4.141.926 adet sevkiyat yaptığını görüyoruz. ABD pazarının ne kadar büyük bir pazar olduğunu rakamlar bizlere gösteriyor.

İkinci sırada Dell yer alırken, toplam pazarda listeye giremeyen Apple'ın üçüncü sıraya çıktığını görüyoruz. Apple'ın bu çeyrekte 2.078.900 birim sevkiyat yaptığını görüyoruz. ABD'li üretici Apple'ın memleketinde bu çıkışı doğal buluyoruz.

 

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER