Üye Kayıt Üye Giriş

Apple, İşlemcilerini TSMC'ye Ürettirebilir


Apple, İşlemcilerini TSMC'ye Ürettirebilir


Apple, Samsung'a ürettirdiği mobil işlemcilerini önümüzdeki dönemde TSMC'ye ürettirebilir. Bakalım Apple, Samsung'tan vazgeçecek mi? Gelişmeleri aktarıyoruz.

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company TSMC, başta AMD Radeon ve Nvidia'nın GeForce GPU'ları başta olmak üzere pek çok firmanın çip üretimini üstleniyor. En son 28nm teknolojisiyle üretim yapan firma, 2013 yılında 20nm üretimi başlatacağını belirtiyor.

Hacimli üretimleri başarılı bir şekilde gerçekleştiren firma, 20nm seviyesine geldiğinde belki de en büyük müşterilerinden biri de Apple olacak.

Apple'ın mevcut işlemcilerini Samsung üretiyor. En son çıkan 32nm teknolojisiyle üretilen A6 işlemcisi de Samsung tarafından üretiliyor. Apple, Samsung ile yaşanan dava süreçlerinden sonra başka kaynaklara geçme düşüncesini uygulamaya başlamış durumda.

NAND yongaların üretimini TSMC'ye kaydıran ve burada 28nm üretime ile verimli bir şekilde işbirliği yapan ikili, A6 işlemcilerin üretiminin bir kısmını TSMC'ye kaydırabilir. iFixit'in iddiasına göre bazı iPhone 5'lerde TSMC üretimi A6 işlemcisi bulunacak, bazılarında ise Samsung üretimi. Yanlız bu münkün olabilecekken, üretim farklılıklarından oluşabilecek sorunlar ve farklılıklar düşünülerek bu değişim bir sonraki işlemci ailesinde yaşanabilir.

Örnek vermek gerekirse Apple'ın önümüzdeki dönem çıkartacağı A7 işlemcisi, tamamen TSMC tarafından üretilebilir. Ama şu bir gerçek ki, Samsung ile Apple'ın üretim konusundaki iş birliği yavaş yavaş sonlanıyor. Firmanın Samsung'a ürettirdiği son işlemci büyük ihtimalle A6 olacak.

 

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER