Üye Kayıt Üye Giriş

Nvidia Tegra 4 Geliyor!


Nvidia Tegra 4 Geliyor!


Nvidia'nın, 4 çekirdekli Tegra 3 işlemcisinden sonra üreteceği yeni nesil işlemci olacak Tegra 4 ile ilgili ilk bilgiler gelmeye başladı. Bakalım Tegra 4 tahminen ne zaman çıkıyor?

Grafik kartı konusunda sektörün usta ismi Nvidia, GeForce ailesindeki bilgi ve tecrubeyi ARM pazarına da yansıtmış ve Tegra çipsetleriyle adını duyurmuştu.

Tegra 3 ile beraber yaklaşık 1 senedir piyasada olan Nvidia, Tegra 2 kadar yaygın modelde kendine yer bulamadı diyebiliriz. Zamanın 4 çekirdekli işlemcilerine karşı özellikle grafik işlem gücü tarafında biraz kalan Tegra 3, üretim teknolojisi bakımından da geride. 40nm üretim teknolojisiyle üretilen Tegra 3 işlemcileri hem ısınıyor hem de cihazın çok daha fazla güç tüketmesine neden oluyor.

Tegra 2'ye göre mimari çok fazla değişiklik sunmayan Tegra 3, Exynos 4 Quad modeli gibi esasında tam yeni nesil bir işlemci değil. Çünkü olan mimarinin 4 çekirdekli versiyonunu piyasaya sürmek yeni nesilden sayılmıyor.

Nvidia uzun süredir Tegra 4 çipseti için çalışmalarını sürdürüyor. Özellikle LTE alannında yapacağı atılımla beraber LTE destekli pazarlarda da kendisine yer bulmayı hedefleyecek. Çünkü en çok satış yapılan pazarlar bu alanlar.

Nvidia'nın Tegra 4 işlemcisi için henüz çok kesin bilgiler yok fakat işlemcinin CES 2013'te tanıtılması oldukça yüksek bir ihtimal olarak görülüyor.

Tegra 4, LTE desteğinin yanında geliştirilen üretim teknolojisi ve hızlandırılmış grafik işlemcisiyle beraber satışa sunulacak. İddialara göre Snapdragon S4 işlemcisinden daha hızlı olabilir. Fakat S4'ü geçmesi için ARM Cortex A15 mimarisi kullanması gerektiği de bir gerçek. CES 2013'e kadar bekleyip görmek en iyisi.

 

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER